Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány sa dušuje, že uskutoční úsporné opatrenia potrebné na stabilizáciu rozpočtu a skresanie jeho rekordných deficitov, nech je odpor akokoľvek silný. Najväčšie problémy mu však nakoniec nemusia pripraviť protesty odborov a opozície. Silnejúcej kritike čelí aj vo vlastnej socialistickej strane.
Po vyhraných voľbách sa zdalo, že Gyurcsány môže v strane presadiť čokoľvek. Časť silných straníckych kolegov pacifikoval tým, že im rozdelil ministerské kreslá. Zároveň rozhodovanie v nezvyčajnej miere skoncentroval na úrad vlády a do vlastných rúk. Jeho najbližší spolupracovníci so širokými právomocami sú dnes ľudia s manažérskou minulosťou, ktorí si jeho dôveru získali v časoch jeho podnikateľskej praxe.
Aj keď majú títo ľudia tiež blízko k socialistickej strane, podobne ako Gyurcsány ešte donedávna stáli mimo tradičného straníckeho aparátu a súperiacich frakcií. Typickým príkladom je vládny splnomocnenec pre rozvojovú politiku Gordon Bajnai, ktorý koordinuje využívanie peňazí z európskych fondov.
Jeden z najuznávanejších maďarských manažérov má ďaleko k predstave tradičného ľavicového politika. Kritizujú ho napríklad, že stál za likvidáciou veľkého potravinárskeho koncernu Hajdúbét, ktorého krach mal pre mnohých poľnohospodárov tragické následky.
Podobní ľudia síce pomôžu v očiach zahraničných investorov napraviť poškodenú povesť ekonomiky, na tradičných socialistických politikov však pôsobia ako červené súkno na býka.
Socialistickým poslancom prekáža, že majú v parlamente odsúhlasiť úsporné balíčky, ktoré Gyurcsány vymyslel v úzkom tíme a so stranou ich nijako nekonzultoval. Sobotné zasadanie predsedníctva socialististov prebiehalo podľa médií vo veľmi chmúrnej atmosfére a po povolebnej eufórii tam nebolo ani pamiatky. Socialistickí poslanci Gyurcsányovi vyčítali, že sa o jeho plánoch, za ktoré sa budú pred voličmi zodpovedať, dozvedajú iba z médií.
"Nie som iba hlasovacím panákom," sťažoval sa vraj známy poslanec a líder poľnohospodárov József Karsai, ktorý Bajnaiho zároveň vyzval, aby vysvetlil, kedy vrátia gazdom miliardy, ktoré im podľa neho pri krachu Hajdúbét ukradli. Premiér zatiaľ nespokojencom sľubil aspoň toľko, že bude s poslancami viac komunikovať a konzultovať a že rozšíri okruh tých, ktorí budú o veciach rozhodovať.