Predseda Smeru a budúci premiér Robert Fico oznámil včera doobeda prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi mená členov vlády. Ten ich ihneď odobril a povedal: "Očakávam, že po zasadnutí Národnej rady dostanem abdikáciu súčasnej vlády a ešte v ten deň vymenujem novú vládu." FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Mikuláš Dzurinda dnes po ôsmich rokoch odíde z funkcie predsedu vlády, vystrieda ho Robert Fico. Ešte predtým sa zíde prvýkrát nový parlament, poslanci zložia sľub, zvolia vedenie snemovne a šéfov parlamentných výborov.
Potom naposledy zasadne Dzurindova vláda, len aby schválila svoju demisiu. Podvečer prezident Ivan Gašparovič vymenuje koaličnú vládu Smeru, HZDS a SNS vedenú Ficom.
Ficovi trvalo zloženie vlády rekordne krátko - iba 17 dní od volieb. Sociológa Pavla Haulíka rýchly postup Smeru prekvapil: "Pokladám to za veľmi unáhlené. Koalícia nie je pripravená v podobe, keď by bolo jasné, ako bude riešiť svoje vnútorné problémy, ktoré sa takmer určite objavia," povedal.
Včera predpoludním už Fico predstavil prezidentovi písomné návrhy na členov vlády, ktorá má rovnakú štruktúru ako tá predošlá. Má naďalej 16 členov, z ktorých iba premiér a jeden z vicepremiérov nebude viesť ministerstvo.
Prezident Gašparovič potreboval len pár minút na to, aby novinárom oznámil, že s Ficovým návrhom súhlasí a že môže byť zverejnený.
Opozícia má z novej vlády obavy. Odchádzajúci vicepremiér Pál Csáky z SMK vidí budúcnosť nového kabinetu dosť čierne.
Najväčšiu hrozbu vidí Pál Csáky v tom, že je to prakticky vláda jednej strany. "Smer bude mať všetky dôležité mocenské posty vrátane tajnej služby a vojenskej kontrarozviedky. Takáto situácia môže vábiť ľudí na nie celkom sympatické kroky," myslí si.
Podľa neho koalícia určite narazí na problémy aj pre nedostatok skúseností. Za provokáciu považuje, že SNS Jána Slotu obsadí ministerstvo školstva a že na čele justície bude Štefan Harabin.
V novej vláde budú ľudia, ktorí nie sú priamo zo straníckych štruktúr a ani nekandidovali do parlamentu. Takými sú napríklad noví ministri zahraničia Ján Kubiš, hospodárstva Ľubomír Jahnátek, obrany František Kašický, zdravotníctva Ivan Valentovič, spravodlivosti Štefan Harabin.
Podľa politológa Miroslava Kusého to svedčí o tom, že Smer nemá vnútri strany odborné zázemie a musí hľadať ľudí mimo. "V systéme, ktorý máme u nás, to nie je úplne zvyčajné. Za istých okolností to môže byť sympatické, ale svedčí to, že strana nebola vnútorne pripravená, nemala vo svojich štruktúrach kádre," povedal.
Sociológ Haulík si myslí, že výber ministrov svedčí o tom, že nová vláda nie je pripravená na zásadne zmeny reforiem, ktoré zdedí po Dzurindovej vláde. Haulík to vysvetľuje tým, že vo vláde budú väčšinou ľudia bez sociálnodemokratického zázemia. "Predseda Smeru signalizuje, že nemá odvahu ísť do veľkých rozpočtových rizík, najmä sa dotknúť príjmovej časti štátneho rozpočtu. Preto má aj zviazané ruky pri presadzovaní zásadnejších zmien vo výdavkovej časti rozpočtu," dodal Haulík. (sp, knm, rf)