Igor Králik pred jednou z pojednávacích miestností. FOTO - ARCHÍV SME
Súd existuje rok, pracuje tam 14 sudcov. Rozhodli o viacerých významných kauzách. Na starosti má trestné činy ústavných činiteľov, ministrov, verejných činiteľov, organizované skupiny a škody s minimálnou hodnotou 200 miliónov korún. Aj preto boli proti nemu už pred jeho vznikom viacerí politici. O tom, čo by zrušenie súdu znamenalo, sme sa rozprávali s jeho predsedom IGOROM KRÁLIKOM.
Čo by znamenalo zrušenie Špeciálneho súdu?
"Bol by to negatívny signál pre verejnosť doma i v zahraničí. Celý demokratický svet považuje organizovanú kriminalitu a korupciu za kľúčový protispoločenský fenomén. Zrušenie súdu by bolo v rozpore so samotným účelom, pre ktorý vznikol, teda aby sa pretrhali regionálne prepojenia vo vzťahu k orgánom činným v trestnom konaní vrátane súdov. Účinne bojovať proti korupcii a organizovanej trestnej činnosti len na miestnej úrovni je veľmi zložité, ak nie nemožné. Do zriadenia špecializovaných útvarov bolo skôr výnimkou odhalenie takejto trestnej činnosti. Dnes, po roku nášho pôsobenia, sú známe prípady nielen odhalenia, ale vo viacerých prípadoch už aj odsúdenia vysokých štátnych úradníkov za korupciu pri výkone ich právomoci verejného činiteľa. Zaoberáme sa prípadmi policajtov, advokátov, prokurátorov, notárov a aj našich kolegov sudcov. Súdime tiež páchateľov obzvlášť závažnej trestnej činnosti, ktorí majú vo svojich regiónoch postavenie takmer nedotknuteľných osôb a ktorých trestnú činnosť bolo možné odhaliť a zadokumentovať práve vďaka špecializovaným inštitúciám. Znamenalo by to aj vážne praktické problémy. Všetky prípady by sa museli začať pojednávať nanovo na okresných súdoch."
Robert Fico navrhuje audit súdu. Aké úspešné výsledky mu viete predložiť?
"Od 1. júla 2005, keď súd začal existovať k 1. júlu 2006, bolo podaných 129 obžalôb. O väčšine z nich bolo rozhodnuté. V agende prípravného konania sme rozhodli o 167 návrhoch Úradu špeciálneho prokurátora a obvinených osôb vo vzťahu k rozhodovaniu o väzbe. Ďalej sme vydali 127 rozhodnutí v ďalšej agende prípravného konania, 335 rozhodnutí v agende s rôznym stupňom utajenia - o použití informačno-technických prostriedkov, odpočúvaní, domových prehliadkach a podobne. Číselné údaje samy osebe nehovoria o úspešnosti alebo neúspešnosti pôsobenia súdu. Za významnejšie považujem signály svedčiace o ústupe priamych prejavov korupcie z reálneho života, ako aj o obmedzení prejavu organizovanej zločinnosti vo vzťahu k svojmu okoliu a spoločnosti. To všetko za stavu, keď počet osôb stíhaných a odsúdených za korupciu oproti minulosti niekoľkonásobne vzrástol. Svedčí to o odvahe štátu začať tento boj, čo v budúcnosti bezpochyby prinesie i preventívny efekt. Pokiaľ ide o audit súdu, ja osobne ho privítam. Budem rád, keď sa prostredníctvom neho aj odborná verejnosť oboznámi s našou činnosťou."
Robert Kaliňák považuje za smiešne, že riešite 500-korunové úplatky. Prečo je dôležité, aby ste riešili aj takéto prípady?
"Posledná štúdia Transparency International uvádza, že miera korupcie a jej vnímania sa v našej krajine znížila, a dovolím si tvrdiť, že aj našou zásluhou. Aj 500-korunový úplatok je prejavom korupcie a je úplne jedno, o akú sumu pri korupcii ide. Prejednávame aj 5-miliónové korupčné kauzy, o ktorých z mne neznámych dôvodov politici nehovoria. Treba mať na zreteli, že ide o boj proti korupcii, ktorá je celospoločenským fenoménom s výrazne negatívnym dosahom nielen na fungovanie štátu, ale aj na každodenný život občanov. Do našej jurisdikcie spadajú subjekty, ktoré sú vysoko "kvalifikovanými" páchateľmi takejto trestnej činnosti a boj proti nim je o to zložitejší."
Predseda SNS považuje váš súd za drahý, hovorí o nadmieru vysokých platoch. Myslíte si, že keby vám ich znížili, záujem sudcov o súd by klesol a došlo by k ich odchodu?
"Platy upravuje zákon. Výšku funkčného príplatku schválil parlament, okrem iných, aj hlasmi poslancov nastupujúcej koalície. Netreba vidieť len výšku platu sudcu, ale v súčasnosti už existujúce konkrétne ohrozenia sudcov vybavujúcich agendu tohto súdu. Pána poslanca Slotu by som si dovolil pozvať na Špeciálny súd, aby sám mohol posúdiť, či sú platy sudcov súdu nadmieru vysoké. Vôbec si nemyslím, že by sudcovia po znížení funkčného príplatku odišli zo súdu. Už dávnejšie som inicioval rozšíriť právomoc súdu na trestný čin úkladnej vraždy, všetky trestné činy korupcie, ako aj na všetky trestné činy proti mene Slovenskej republiky."
Najvyššie vymerané tresty na Špeciálnom súde
2 doživotia - Devín banka
1 doživotie - kyselinári
1 výnimočný trest - 25 rokov - kyselinári
Stav vecí v senátoch k 30. júnu 2006
Senát nápad právoplatné neprávoplatné na termíne nevytýčené
1. senát 32 8 20 2 2
2. senát 40 12 16 9 3
3. senát 30 16 7 2 5
4. senát 27 14 8 2 3
Vysvetlivky
Nápad - počet prípadov.
Právoplatne rozhodnuté - bez odvolania alebo potvrdené Najvyšším súdom.
Neprávoplatne rozhodnuté - plynie lehota na odvolanie alebo rozsudok ŠS je na odvolaní ma NS.
Na termíne - doštudovaný spis, vytýčené pojednávanie.
Nevytýčené - štúdium spisov.