FOTO: ARCHÍV |
Osobné odporúčania a rady známych skutočne vyžíva pri hľadaní práce najviac ľudí - podľa prieskumu agentúry MVK je to až 33,4 percenta opýtaných. Určite to poznáte: povypytujete sa kamarátov, či náhodou nevedia o niečom vhodnom pre vás, pre syna, alebo pre manžela a zároveň upozorníte na silné stránky perspektívneho pracovníka. Vyhnete sa tak neosobnému jednaniu v prípade odpovede na inzerát a často sa dozviete o dobrej práci skôr, ako firma začne hľadať pracovníka oficiálne. "Keď som hľadal zamestnanie, väčšinou som vystrčil tykadielka - zmienil som sa o tom, že uvažujem o zmene. Vždy som dostal zaujímavé tipy od známych," hovorí Maroš Jandák.
Druhým najpoužívanejším zdrojom informácií je internet - prihlásilo sa k nemu 25,2 percenta účastníkov prieskumu. "Aj keď internet ešte stále nie je na Slovensku dostatočne rozšírený, zo skúseností vieme, že takmer každý má nejakú možnosť - či už je to na úradoch práce, v škole, u známych alebo jednoducho v internetových kaviarňach," hovorí Ivana Velčická zo spoločnosti Profesia, ktorá prevádzkuje rovnomennú internetovú stránku. "Na internete sú totiž ponuky vždy čerstvé - našu stránku napríklad aktualizujeme trikrát denne. Ďalšou výhodou internetu je veľké množstvo ponúk, v súčasnosti je ich u nás viac ako 7000,
a časová neobmedzenosť - k ponukám sa dostanete hocikedy, zatiaľ čo väčšina tlačených médií vychádza len v určité dni. Nevýhodou pre uchádzačov môže byť to, že k ponukám na internete sa dostane viac ľudí, a preto je tu vyššia konkurencia." To, že osobné odporúčania vedú, považuje Velčická za prirodzené. "Vieme, že tento zdroj je dlhodobo najsilnejší. Súvisí to aj so silou referencií."
Na treťom mieste sa v prieskume umiestnili úrady práce - za dobrý zdroj informácií o pracovných ponukách ich považuje len 14,1 percenta ľudí. Odkedy zamestnávateľom zákon neukladá povinnosť nahlásiť voľné miesta, ich možnosti ponúkať aktuálne informácie sa zhoršili. "Bola som registrovaná na úrade práce dlhší čas, ale nikdy mi nič neponúkli," hovorí bývalá kultúrna pracovníčka Zora Matušková. "Boli tam nástenky a ľudia si z nich opisovali voľné miesta, ale väčšinou bolo všetko dávno zadané." Niektoré úrady prác sa dnes snažia svoje
služby nezamestnaným zlepšiť. "Snažíme sa nadviazať užšie vzťahy so zamestnávateľmi v našom okrese a presvedčiť ich, aby ľudí hľadali aj cez nás," hovorí riaditeľ Úradu práce v Dunajskej Strede Tibor Varga. "Ak by sa spolupráca prehĺbila, vedeli by sme pomôcť obom stranám - napríklad organizovaním cielených rekvalifikácií a podobne."
Inzeráty v tlači považuje za najlepší zdroj informácií pri hľadaní práce 12,1 percenta ľudí.
MONA GÁLIKOVÁ