
Mária Gavláková zo Spišskej Novej Vsi včera priviedla na svet trojčatá, dve dievčatká a chlapca (vpravo).
FOTO PRE SME – VERONIKA JANUŠKOVÁ
KOŠICE – Trojčatá, dve dievčatká a chlapca, privedla včera vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou na Triede SNP v Košiciach na svet 32-ročná Mária Gavláková zo Spišskej Novej Vsi. Deväťstosedemdesiatgramový Miško, 740-gramová Dominika a Viktorka vážiaca 1040 gramov sa narodili cisárskym rezom. Zakrátko sa ich ujali pracovníci novorodeneckého oddelenia.
Osemročné čakanie
Trojčatá sa narodili v 28. týždni tehotenstva, preto ich hneď po pôrode prijali na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde ich umiestnili do inkubátorov. Umelá pľúcna ventilácia podľa MUDr. Petra Krcha u žiadneho z nich nebola nevyhnutná vzhľadom na to, že pľúca mali pomerne dobre vyvinuté a dýchali samy.
Prognózy u predčasne narodených detí závisia predovšetkým od stavu pľúc, ktorý je limitujúcim faktorom.
„Popôrodná adaptácia detí je primeraná, uvidíme, ako sa ich stav bude vyvíjať v nasledujúcich dňoch. Ich pomerne dobrá vyvinutosť a zdravotný stav však svedčia o veľmi dobrej predpôrodnej starostlivosti,“ povedala nám neskôr primárka novorodeneckého oddelenia MUDr. Kamila Ilgová.
Pani Mária dlho nemohla otehotnieť a opakovane podstúpila liečbu v Centre asistovanej reprodukcie Fakultnej nemocnice L. Pasteura. Až tretí pokus bol úspešný. Budúca mamička preležala v záujme ich zdravia celé týždne v nemocnici. Podľa primára I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky FNsP MUDr. Dušana Friča bola mimoriadne disciplinovaná a urobila všetko pre to, aby detičky prišli na svet čo najneskôr.
„Osem rokov sme sa s manželom pokúšali o dieťatko. Pomohli nám až v Centre asistovanej reprodukcie, úspešný bol tretí pokus o umelé oplodnenie,“ povedala nám šťastná mamička trojičiek niekoľko hodín po ich narodení.
Mimomaternicové oplodnenie neodkladať
„Mimomaternicové oplodnenie je veľkou nádejou pre páry, ktoré nemôžu mať deti, aj keď jeho úspech do značnej miery závisí od zdravotného stavu a veku pacientky. Neradím preto ženám takéto rozhodnutie odkladať, každým rokom sa možnosť otehotnenia znižuje. Ak sa im nedarí otehotnieť do dvoch rokov, je vhodné začať pátrať po príčine. A pokiaľ existuje možnosť mimomaternicového oplodnenia, odďaľovať tento výkon nemá zmysel. Po tridsiatich troch rokoch života by to už žena rozhodne nemala odkladať,“ hovorí MUDr. M. Herman z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN L. Pastuera v Košiciach.
Podľa jeho slov sa Centrum asistovanej reprodukcie, ktoré bolo prvým pracoviskom svojho druhu na Slovensku, doteraz pričinilo o narodenie asi stopäťdesiatich detí. No pomôcť touto formou by sa dalo aj ďalším párom, ktoré sa bezvýsledne usilujú o potomstvo.
V Česku tisíce, >na Slovensku stovky
„V Česku sa ročne urobí asi osemtisíc takýchto výkonov. Na Slovensku by ich malo byť zhruba o polovicu menej, taká je potreba. No v skutočnosti ich je iba niekoľko stovák,“ hovorí Miroslav Herman.
Kým u nás cena mimomaternicového počatia dosiaľ nebola vyčíslená, v susednom Česku ju odhadujú asi na 300- až 350-tisíc korún na jedno narodené dieťa.
Ako hovorí MUDr. Herman, počatie dieťaťa nepredstavuje len cenu samotného výkonu či liekov, ale zahŕňa všetko, čo výkonu predchádza – teda aj vybudovanie špecializovaného pracoviska a výchovu odborníkov.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ