Podmienky súťaže na skladovanie zásob ropných výrobkov nahrávajú rafinérii Slovnaft. Zásobníky totiž musia byť v blízkosti produktovodu a ten vlastní rafinéria. Zvýhodnenie Slovnaftu pripustil aj predseda správy rezerv Robert Nemec. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AFP
BRATISLAVA - O víťazovi tendra na skladovanie núdzových zásob ropy a ropných výrobkov, ktorý približne pred dvoma týždňami vypísala Správa štátnych hmotných rezerv, rozhodne až budúca vláda. Potvrdil to predseda správy rezerv Robert Nemec.
Obálky s ponukami sa budú otvárať dnes, ale zmluvy s víťazom súťaže podpíšu až po pripomienkach novej vlády. "To môže byť o mesiac alebo neskôr, skrátka počkáme," povedal Nemec.
Aj preto je otázne, prečo tender správa rezerv zrealizovala tak mimoriadne rýchlo. Lehoty pre záujemcov boli veľmi krátke - výzva na predkladanie ponúk sa objavila na internete v stredu 14. júna, uchádzači si mohli súťažné podklady vyžiadať najneskôr do poludnia 20. júna a ponuky mohli odovzdať dodnes, teda do 3. júla. Komisia dnes aj otvorí obálky s ponukami. Víťaz súťaže bude skladovať štátne ropné rezervy až 25 rokov.
K priehľadnosti súťaže neprispelo ani to, že podpredseda správy rezerv Róbert Básti sa o tendri dozvedel až od redaktora SME. Navyše tvrdil, že o ňom nehovorilo ani vedenie úradu. Nemec o pár dní slová svojho podpredsedu poprel. "Naozaj neviem, prečo hovoril do telefónu niečo iné, ale určite o tendri vedel, možno nie do detailov," povedal.
Slovnaft na skladovanie založil firmu
Rýchlosť tendra správa rezerv zdôvodňuje nutnosťou "urýchleného vyriešenia deficitu skladovacích kapacít pre ropné výrobky, ktorý na rok 2006 predstavuje asi 45-tisíc kubických metrov". Aj preto bude musieť Slovensko zrejme na určitý čas skladovať časť ropných produktov aj v Česku. Tender s tým počíta.
Podmienky súťaže nahrávajú rafinérii Slovnaft. Zásobníky musia byť v blízkosti produktovodu, aby ich bolo možné s ním prepojiť, a produktovod vlastní rafinéria. Zvýhodnenie Slovnaftu pripustil aj Nemec.
Slovnaft ešte predtým, ako správa rezerv zverejnila výzvu na predkladanie ponúk, založil 100-percentnú dcérsku spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob. Do obchodného registra bola zapísaná 7. júna. "Cieľom Slovnaftu je už dlhšie vyčleniť činnosti súvisiace so skladovým hospodárstvom do samostatnej dcérskej spoločnosti," vysvetlila vznik firmy hovorkyňa rafinérie Kristína Félová.
Výzva na internete navodzovala dojem, že uchádzač môže skladovacie zásobníky postaviť na zelenej lúke.
V podmienkach tendra sa však s takýmto variantom už nepočíta. Správa hmotných rezerv tvrdí, že "obstaráva službu - skladovanie a ochraňovanie núdzových zásob ropných výrobkov - nie prenájom ani výstavbu zásobníkov".
OMV a Shell nechceli hovoriť
Správa neodpovedala jednoznačne na otázku SME, prečo zásobníky nezabezpečí napríklad formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). "Ak nijaká z ponúk nebude pre správu rezerv akceptovateľná, bude sa hľadať iné riešenie," tvrdí štátna organizácia.
Denník SME chcel osloviť konkurenčné spoločnosti OMV a Shell s otázkou, či predložia ponuky a či tender nevnímajú ako príležitosť postaviť popri zásobníkoch na skladovanie štátnych rezerv aj vlastné zásobníky na komerčné využitie. Tie by potom firmám vytvorili lepší priestor na konkurovanie Slovnaftu. Obe spoločnosti však o tendri odmietli hovoriť.
Nemec nevedel povedať, aké spoločnosti by mohli ponuky na skladovanie ropných výrobkov predložiť. "Sám som zvedavý, kto sa prihlási," povedal. (ho)
O čo ide v tendri
Správa štátnych hmotných rezerv vyhlásila súťaž na skladovanie núdzových zásob ropy a ropných výrobkov (motorová nafta a benzín), podľa pravidiel EÚ musia núdzové zásoby zodpovedať 90-dňovej spotrebe krajiny, zatiaľ to tak na Slovensku nie je, zákazka má dve časti, prvá počíta aj so skladovaním slovenských zásob v Českej republike v horizonte piatich až desiatich rokov, druhá časť zákazky ráta len so skladovaním na Slovensku, zmluva sa má uzatvoriť na 10 až 25 rokov, skladovacie priestory by mali byť pripojené na produktovod, produktovod má na Slovensku vybudovaný len Slovnaft.