Šéf Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Pascal Lamy tvrdí, že v rokovaniach o liberalizácii svetového obchodu nedošlo k žiadnemu pokroku a že rokovania sú v kríze. FOTO - ČTK/AP
ŽENEVA - Pokus o záchranu takzvaného katarského kola svetových obchodných rokovaní znovu stroskotal. Zástupcom jednotlivých krajín sa nepodarilo uzatvoriť rámcovú kľúčovú dohodu na ukončenie celého kola rokovaní o liberalizácii svetového obchodu v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Ministri sa však ešte budú usilovať o prelom rokovaní na ďalšom stretnutí, ktoré by sa malo začať ešte tento mesiac.
Šéf WTO Pascal Lamy už predtým varoval, že víkendové rokovania sú poslednou reálnou šancou pre krajiny, ktoré sa snažia nájsť dohodu o obmedzenie obchodných bariér, a urobiť tak kľúčový krok k novej zmluve o svetovom obchode. Tá by mala pomôcť miliónom ľudí dostať sa z chudoby. Za termín uzatvorenia rámcovej dohody bol stanovený piatok.
Ani predĺženie rokovaní na víkend však neprinieslo výsledok. "Nedošlo k žiadnemu pokroku a sme v kríze," vyhlásil Lamy. Dodal, že sa tak naplnili jeho najväčšie obavy a že väčšina vyjednávačov strávila rokovanie len vzájomným obviňovaním z toho, že nie sú schopní urobiť ďalšie ústupky.
Problémom sú clá a dotácie
Rokovanie, na ktorom sa zúčastnilo 60 ministrov zo 149 členov WTO, stroskotalo hlavne na citlivom probléme poľnohospodárskych ciel a dotácií. Všetci predstavitelia krajín vrátane amerického prezidenta Georgea W. Busha síce prisľúbili ďalšie rokovanie, avšak v Ženeve odmietli urobiť ďalšie ústupky a aj naďalej trvajú na svojich doterajších pozíciách. Len Európska únia uviedla, že je ochotná ponúknuť hlbšie zníženie svojich poľnohospodárskych ciel.
Bez dohody o obmedzení poľnohospodárskych subvencií a znížení ciel na poľnohospodársky i priemyselny tovar už nebude čas na dokončenie súčasného kola rokovaní o liberalizácii obchodu, ktoré predpokladá dohody i v zložitých otázkach služieb.
Absolútne konečný termín pre celkovú dohodu je koniec roku, pretože neskôr by sa už nepodarilo dopracovať technické podrobnosti do polovice budúceho roku, keď prezidentovi USA končí platnosť právomoci zjednávať samostatné obchodné dohody.
Rozvojové krajiny: Na vine je EÚ a USA
Európsky komisár pre obchod Peter Mandelson navrhol zvážiť stretnutie čelných predstaviteľov krajín. S podobným návrhom prišla i Brazília a ďalšie krajiny, podľa ktorých by stretnutie šéfov vlád mohlo spôsobiť pokrok v celkovom rokovaní. Avšak šéfovia krajín nemôžu väčšinou nič schváliť, pokiaľ sa ich vyjednávači nezhodnú aspoň na základnej dohode.
Rozvojové krajiny obviňujú zo stagnácie rokovania Európsku úniu a USA. Podľa nich bohaté krajiny ignorujú opatrenia, ktoré by mohli odstrániť chudobu, a pozerajú len na svoj vlastný záujem, napísala agentúra AP.
Výsledkom súčasného kola, ktoré sa začalo v roku 2001 v katarskej metropole Dauhá, by mal byť nový impulz svetovej ekonomike a významné potlačenie chudoby v rozvojových krajinách. Uzatvorenie kola má proti pôvodnému plánu oneskorenie už dva roky a zlyhanie by podľa komentátorov znamenalo posilnenie protekcionizmu so všetkými jeho negatívnymi dosahmi na globálnu ekonomiku, životnú úroveň a chudobu vo svete.
(čtk)