BRATISLAVA - Žiadatelia o hypotekárny úver, ktorí sa pred rokom nechali zlákať reklamou na nízke úročenie úveru v niektorých bankách, môžu teraz zostať nemilo prekvapení. Najmä klienti niektorých menších bánk sa po roku môžu dočkať výrazného zvýšenia úroku a tým aj mesačnej splátky. Týka sa to tých, ktorí sa rozhodli pre variabilnú sadzbu alebo úrok s viazanosťou na jeden rok, povedal finančný poradca Ivan Sedilek. Najnižšie úroky na hypotéky spravidla s viazanosťou na jeden rok sa pred rokom pohybovali okolo 3,5 až štyroch percent.
"Pred rokom mi banka ponúkla úrokovú sadzbu s viazanosťou na jeden rok 3,63 percenta, minulý týždeň mi oznámila zvýšenie úroku až na 6,94 percenta," povedala Katarína z Bratislavy. Namiesto doterajšej splátky 8974 korún bude platiť mesačne 11 244 korún.
Banka určila nový úrok v súlade so zmluvnými podmienkami ako súčet ročnej sadzby BRIBOR a rizikovej prirážky 2,30 percenta. Pred rokom bol ročný BRIBOR 2,71 percenta, v piatok sa však jeho hodnota vyšplhala už na 5,26 percenta. "Rozmýšľala som o sadzbe s viazanosťou na päť rokov, pracovníčka banky ma však pred rokom od tohto úroku odhovorila s tým, že ekonomika ide dobre a úroky sa zvyšovať nebudú," povedala Katarína. Banka ponúkala pred rokom úrok s päťročnou fixáciou okolo 4,50 percenta.
Podľa údajov Hypocentra úrokovú sadzbu fixovanú na jeden rok uprednostňuje až 70 percent klientov. "Niektoré banky však ponúkajú krátkodobé dumpingové úroky, aby prilákali čo najviac nových žiadateľov, po skončení ročnej lehoty, na ktorú bol úrok viazaný, ho však upravia podľa reálnych podmienok," povedal jeden z bankárov, ktorý nechcel byť menovaný. Nové úroky banky stanovujú podľa aktuálnych komerčných úrokových sadzieb, a to v závislosti od pôvodnej lehoty fixácie a solventnosti klienta. Ekonómovia predpokladajú, že sa tieto úroky v ďalšom období zrejme zvýšia. Dôvodom je slabá koruna, ktorá podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu nevyhovuje cieľu centrálnej banky znižovať infláciu. Podľa niektorých ekonómov preto Národná banka zrejme už v júli zvýši svoju kľúčovú sadzbu o 50 bodov na 4,50 percenta. Vyššie sadzby banky premietnu aj do úročenia hypoték.
Analytici priznávajú, že v dnešnej situácii nejasného ekonomického smerovania na Slovensku je ťažké odhadnúť, pre akú viazanosť sadzby by sa mal žiadateľ o hypotéku momentálne rozhodnúť. "Európske skúsenosti ukazujú, že úrokové sadzby s viazanosťou na kratšie obdobie sú v dlhom období v priemere nižšie ako úroky viazané na 5 alebo 10 rokov," povedal Prega. Hypotéku klienti splácajú v priemere 15 až 20 rokov, v niektorých rokoch sa im splátka môže zvýšiť. Ak však klient podľa Sedilka "chytí" dobrý úrok, mal by si ho zafixovať na päť rokov. (of)
Priemerné úrokové sadzby na hypotéky*
Variabilná sadzba | 5,0 % |
Úrok fixovaný na 1 rok | 4,8 % |
Úrok fixovaný na 5 rokov | 5,2 % |
Úrok fixovaný na 10 rokov | 5,5 % |
*Platné k 26. júnu 2006
Zdroj: Hypocentrum Ročný BRIBOR
Dvanásťmesačný BRIBOR je úroková sadzba, za ktorú banky požičiavajú peniaze na jeden rok iným bankám na medzibankovom trhu. Zároveň ide o jednu z úrokových sadzieb, ktoré zaujímajú banku, keď určuje úrokovú sadzbu na hypotekárny úver pre klienta, najmä pri viazanosti sadzby na jeden rok. Výsledný úrok pre klienta môže byť súčtom hodnoty 12-mesačného BRIBORU napríklad v čase zmeny zmluvných podmienok a rizikovej prirážky pre klienta.