Dokument schválila odchádzajúca vláda v máji. Nadväzovať naň musia ešte podrobnejšie materiály, ktoré určia aj to, ako budú ministerstvá vyberať úspešné projekty. Tie už odchádzajúca vláda schváliť nestihla, hoci chcela. Ministerstvá ich pripravili a v snahe stihnúť to čím skôr, nechala verejnosti na pripomienkovanie len päť dní, namiesto obvyklých 10. O tom, kam presne pôjdu peniaze, však aj tak rozhodne až nový kabinet.
Roman Havlíček zo združenia Priatelia Zeme-CEPA, ktoré sa podieľalo na príprave referenčného rámca, hovorí, že odchádzajúca vláda sa veľmi ponáhľala, čím sa obmedzila diskusia s verejnosťou a partnermi a nepočkalo sa ani na hodnotenie vplyvov na životné prostredie.
Noví ministri ho môžu ešte zmeniť a upraviť nanovo oblasti, kam a koľko peňazí pôjde, a ktoré ministerstvá budú rozhodovať. Bruselu ho totiž Slovensko predloží až v novembri.
Smer už pred voľbami hovoril, že chce zmeniť tri veci - čerpať europeniaze by mali aj firmy pôsobiace v cestovnom ruchu, priemysle a službách. Zdroje by sa mali decentralizovať priamo na regióny a zmeniť sa má aj rozdelenie peňazí v jednotlivých programoch.
Havlíček hovorí, že veľkou výzvou pre budúcu vládu bude, či spôsob čerpania konečne upraví zákonom, pretože doteraz ho upravovali iba metodické pokyny ministerstiev a uznesenia vlády. Neprispievalo to k prehľadnosti a žiadatelia sa nemohli obracať na súdy a namietať porušenia zákonov.