1778 - zomrel francúzsky osvietenský filozof, spisovateľ Jean Jacques Rousseau, jeden z najvplyvnejších mysliteľov v dejinách ľudstva. Priekopník rovnosti a občianskych slobôd. Tvrdil, že ľudia sa rodia ako slobodní a rovnoprávni a že spravodlivý štát musí chrániť dôstojnosť všetkých občanov bez ohľadu na ich pôvod a postavenie. Jeho filozofia a túžba po slobode, rovnosti a bratstve inšpirovali revolucionárov. V r. 1794 previezli jeho pozostatky do parížskeho Panteónu. Diela: Rozprava o vedách a umeniach, Rozprava o nerovnosti, O spoločenskej zmluve, Emil, čiže o výchove a Nová Heloisa. Narodil sa 28. júna 1712.
1877 - v Calw sa narodil nemecký spisovateľ Hermann Hesse, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1946). Od r. 1912 žil vo Švajčiarsku, jeho diela boli počas 2 sv. vojny v Nemecku zakázané. Romány: Stepný vlk, Demian, poviedka: Siddhárta. Zomrel 9. augusta 1962 v meste Montagnola pri Lugane.
1961 - v meste Ketchum, Idaho, spáchal samovraždu americký spisovateľ Ernest Hemingway. Pôvodne bol novinárom a ako reportér v Kansas City Star sa v r. 1918 pripojil k ambulantnej jednotke vo Francúzsku, neskôr až do konca 1. sv. vojny, žil v Taliansku. Bol prvým Američanom zraneným na talianskom fronte. Od r. 1920 zahraničný spravodajca Toronto Star Weekly. Cestoval po Afrike, Európe, zúčastnil sa v občianskej vojne v Španielsku. Románom Fiesta (1926), sa stal hovorcom ”stratenej generácie”, vojnou poznamenaných, rozčarovaných Američanov, hľadajúcich útočisko hlavne v Paríži. Ďalšie diela: Zbohom zbraniam, Zelené pahorky africké, Snehy Kilimandžára, Komu zvoní hrana. Novela Starec a more, za ktorú získal Nobelovu cenu (1954), je podobenstvom o večnom zápase človeka s prírodou. K autorovmu rozsiahlemu dielu patria romány Cez rieky a pod stromy, Mať a nemať, Ostrovy uprostred prúdu, kniha 49 poviedok a spomienkový román Pohyblivý sviatok. Narodil sa 21. júla 1899 v Oak Park, Illinois.
1977 - v Lausanne vo Švajčiarsku zomrel ruský spisovateľ Vladimír Vladimírovič Nabokov, jeden z najlepších spisovateľov 20. stor. Pochádzal z aristokratickej rodiny, ktorá od r. 1919 žila v zahraničí (Nemecko, Československo) a po r. 1937 so svojou rodinou (manželka bola Židovka) utiekol do USA. Po rusky písal pod pseudonymom Sirin prózy Mášenka, Lužinova obrana, Smiech v tme, Pozvanie na popravu, Talent, po anglicky, v USA, romány, z ktorých je najznámejším škandálny príbeh Lolita o vzťahu spisovateľa Humberta Humberta a jeho dvanásťročnej nevlastnej dcéry. Román zabezpečil Nabokovovi celosvetovú popularitu, dočkal sa dvoch sfilmovaní. Narodil sa 23. apríla 1899 v Petrohrade.