BRUSEL, HAAG - Holanďanku somálskeho pôvodu Ayaan Hirsi Aliovú právom zaradil americký časopis Time medzi sto najvplyvnejších ľudí planéty: podarilo sa jej utiecť z Afriky pred sobášom z donútenia do vnútrozemia Európy, stať sa poslankyňou v Holandsku, znepriateliť si moslimov na celom svete a teraz spôsobiť pád holandského kabinetu.
Práve spor o jej občianstvo viedol k odchodu jednej strany z vládnej koalície a tým k strate väčšiny v parlamente. Holandský premiér Jan Peter Balkenende podal do rúk kráľovnej Beatrix demisiu a Holandsko teraz čaká cesta k predčasným voľbám, ktoré budú zrejme v septembri alebo v októbri.
Okrem Hirsi Aliovej stála pri zrode vládnej krízy ešte jedna žena - ministerka pre imigráciu Rita Verdonková. Pre tvrdú prisťahovaleckú politiku je prezývaná Železná Rita a v máji svojej straníckej kolegyni Aliovej oznámila, že príde o občianstvo, pretože v žiadosti oň klamala - uviedla iné priezvisko a iný dátum narodenia. Teraz ministerka zmenila názor a povedala, že objavila spôsob, ako Hirsi Aliovej holandské občianstvo ponechať. Po takomto náhlom obrate parlament zvolal mimoriadnu schôdzu a výsledkom dramatickej debaty o Verdonkovej bol odchod najmenšej koaličnej strany, Demokratov 66, z kabinetu. Balkenende tak bol nútený oznámiť rezignáciu celej stredovo?pravej vlády.
Hirsi Aliová sa stala celebritou potom, čo na jeseň 2004 moslimský radikál zavraždil holandského režiséra Thea van Gogha za film o týraní moslimiek. Inšpirovaná vlastným príbehom k nemu napísala scenár. Keď Verdonková oznámila, že poslankyňu zbaví občianstva, Holandsko sa dostalo pod paľbu kritiky a ambasády museli vysvetľovať, že Hirsi Aliová sama priznala, že pri žiadosti o občianstvo v roku 1997 použila meno starého otca a nie otca a zmenila si dátum narodenia - aby ju rodina nenašla.
Toto priznanie urobila po prvý raz už v roku 2003. Komentátori si preto ťah Verdonkovej vysvetľovali snahou posilniť jej vnútrostranícku pozíciu. Ministerka patrí medzi populárne postavy holandskej politiky práve pre nekompromisný prístup k prisťahovalcom.
Hirsi Aliová si z rozruchu ťažkú hlavu nerobí. Už po prvom výpade Verdonkovej sa vzdala poslaneckého mandátu a oznámila, že v septembri odíde do Spojených štátov pracovať do jedného konzervatívneho inštitútu.
Jej hlavná starosť je, aby získala vízum do Ameriky, na čo potrebuje pas a teda občianstvo - tak odôvodnila svoj terajší list straníckej sokyni, v ktorom sa za klamanie znovu ospravedlnila. "Urobila som to z pragmatizmu," povedala Hirsi Aliová pripravená na odchod.
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ