Na úradoch, ktoré zrejme čakajú príchodom novej vlády personálne zmeny, zatiaľ žiadna nervozita nie je. V kanceláriách i na chodbách sa síce hovorí o tom, čo bude a ako sa ich povolebné výmeny dotknú, každý sa však snaží normálne pracovať. Zatiaľ sa nikto nebalí.
"Čaká sa na nové vedenie," zhodnotila atmosféru na ministerstve spravodlivosti hovorkyňa Ľubomíra Miklovičová. Rovnaké to je aj v iných rezortoch, kde sú zmeny viac ako isté.
Okrem ministrov odídu aj ich najbližší spolupracovníci. Tí to vnímajú ako štandardnú situáciu. Podľa hovorkyne ministerstva pôdohospodárstva Kataríny Czajlíkovej sú trochu nervóznejší iba nižšie postavení vedúci. V ich prípadoch by sa mohol brať ohľad na odborné kompetencie.
Takmer istý odchod z funkcií majú aj prednostovia krajských úradov. Ich funkcie sú totiž politické a vyžaduje sa od nich istá lojalita s vládou. Či je to správne, je otázne. Prednosta bratislavského krajského úradu Branislav Longauer hovorí, že s takýmito výmenami sa začalo už za Mečiara a z tejto tradície sa dá už len ťažko vycúvať.
Prednostovia hovoria o povolebných personálnych zmenách ako o zavedenej praxi. Mnohí s tým počítali už pri príchode do úradu. "Predpokladal som, že budem vo funkcii len jedno volebné obdobie," povedal prednosta Krajského úradu v Žiline Juraj Marko. Aj on dodáva, že výmeny sa snáď nedotknú iných vedúcich, ktorí boli vybraní v konkurzoch.
Prednostka bratislavského krajského školského úradu Zlatica Húsková nechce na túto tému veľmi diskutovať. Uvedomuje si, že je v politickej funkcii, a preto je s prípadným odchodom uzrozumená.
"Nikdy som nemal takú dobrú náladu, ako teraz," prezradil generálny riaditeľ Ústredia práce Rudolf Sokol. Je spokojný s tým, v akom stave úrad zanecháva. (vš)