Prezident Václav Klaus včera odmietol prijať demisiu, ktorú chce dosluhujúci premiér Jiří Paroubek podať v pondelok. Už samotné premiérovo oznámenie o podaní demisie v stredu ráno pritom bolo prekvapením.
Podľa zvyklostí tak mal urobiť až po tom, čo začne pracovať nový parlament. Predpokladom fungovania parlamentu je však zvolenie jeho vedenia, v prvom rade predsedu. To je zatiaľ v nedohľadne. Obe proti sebe stojace zoskupenia, trojkoalícia občianskych demokratov, ľudovcov a zelených na jednej a sociálnych demokratov a komunistov na druhej strane, majú v 200-člennej dolnej komore iba po sto poslancoch a nedokážu svojho kandidáta na šéfa snemovne presadiť. Vo štvrtok nebola ani v dvoch hlasovaniach do čela parlamentu zvolená Miroslava Němcová, kandidujúca za ODS. ČSSD kandidáta do volieb neposlala.
Klaus sa teraz odvoláva práve na nefunkčnosť parlamentu. Paroubek podľa neho podáva demisiu na základe čudných pohnútok a je vraj nezodpovedné, aby vláda utekala od zodpovednosti, keď je parlament nefunkčný. "Robí to na základe inej motivácie, než je naplnenie ústavou predpísaných povolebných ústavných krokov," tvrdí prezident. Paroubek prezidentovi kontroval, že v pondelok demisiu aj tak podá.
Premiér chce pravdepodobne podaním demise zvýšiť tlak na trojkoalíciu šéfa ODS Mirka Topolánka, ktorý uzavrel koaličnú dohodu aj zostavil vládu. Nemá však parlamentnú väčšinu, s ktoru by mohol absolvovať hlasovanie o dôvere. Toto hlasovanie by sa však stalo v krátkom čase neodvratným, ak by Klaus prijal Paroubkovu demisiu a musel vymenovať Topolánkovu vládu.
Odmietnutím demisie sa naopak Klaus pravdepodobne snaží vyvíjať nátlak na Paroubka a získať čas pre Topolánka. Snaha prezidenta a trojkoalície oddialiť hlasovanie o dôvere má navyše od štvrtka ďalší dôvod.
Neúspech Němcovej v prvom kole voľby predsedu parlamentu neprekvapil. Nečakaným varovaním pre trojkoalíciu však bolo, že nedostala ani sto hlasov. Mala ich iba 98, čo môže znamenať, že je medzi stredo-pravými poslancami niekto, kto by mohol prejsť na druhú stranu a pomôcť k parlamentnej väčšine Paroubkovi.
Premiér už podobný scénar naznačil, keď požadoval, aby po očakávanom Topolánkovom neúspechu dostal ďalšie poverenie zostaviť vládu on. Pre trojkoalíciu je však štvrtkové hlasovanie novým dôvodom, aby mu túto možnosť nedali.