BRATISLAVA - Ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že časť zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej Sociálna poisťovňa prehodnocovala invalidné dôchodky, nie je v súlade s ústavou. Ministerstvo práce a sociálnych vecí, ktoré zákon navrhlo, rozhodnutie súdu berie na vedomie, ako s ním naloží, sa však ešte nevie.
Ak Ústavný súd rozhodne, že nejaký zákon nie je v súlade s ústavou, zákon alebo jeho časť stráca účinnosť. Orgán, ktorý zákon vydal, čo je parlament, má vzápätí šesť mesiacov na to, aby ho dal do súladu s ústavou. Ak to včas neurobí, zákon alebo jeho protiústavná časť automaticky prestane platiť.
Podľa hovorcu ministerstva Martina Danka je zrejmé, že "navrhovanie konkrétnych legislatívnych riešení a postupov bude už záležitosťou novej vlády". Nový minister, ktorým bude nominant Smeru, teda bude mať čo naprávať.
Stále však zostáva otvorená otázka, kto je za chybu zodpovedný. Pracovníci ministerstva, ktorí návrh zákona spísali, to nemôžu byť. Oni nemajú zákonodarnú iniciatívu. Právo podávať návrhy zákonov majú iba vláda a poslanci Národnej rady, a to buď samostatne alebo pod hlavičkou parlamentného výboru. Takže vyvodiť možno iba politickú zodpovednosť. Nesie ju vláda, ktorá sa s návrhom zákona stotožnila a predstúpila pred parlament, alebo parlament, ktorý ho schválil?
Staronový poslanec Róbert Madej (Smer) si myslí, že na zodpovednosť treba brať "celú vládnu koalíciu Mikuláša Dzurindu". Vládu za to, že navrhla zákon, ktorý je v rozpore s ústavou, a koaličných poslancov, že svojimi hlasmi umožnili jeho prijatie, povedal.
Podľa Petra Miššíka (SDKÚ) nemá zmysel hľadať nejakého vinníka. Hovorí, že od parlamentu ani od ministerstiev nemožno chcieť, "aby tie veci, ktoré chcú presadzovať, nepresadzovali".
Zákon o sociálnom poistení napadla skupina 35 opozičných poslancov Národnej rady. Ústavný súd im vlastne dal za pravdu, že časť zákona, na základe ktorej sa (už priznané) invalidity posudzovali prísnejším metrom, je retroaktívna, čo narúša právnu istotu ako jeden z princípov právneho štátu.