Mesto v roku 1994 do rekonštrukcie hotela investovalo v roku takmer sto miliónov korún a hotel na 20 rokov prenajalo slovensko-kanadskej hotelovej spoločnosti Atlific.
Poistenie budovy a vzniknuté havarijne situácie však naďalej muselo hradiť mesto. Na nájomnom Trenčín od roku 1994 vybral asi 38 miliónov korún.
K predaju hotela sa mesto odhodlalo pre jednostranne nevýhodnú zmluvu so spoločnosťou Atlific. "Ročná strata, ktorá mestu vznikala, sa od roku 2000 zvýšila z 890-tisíc korún na 4,2 milióna v roku 2004," povedal Milan Gonda zo spoločnosti Trefa, ktorá vypracovala informačné memorandum na predaj hotela. Mesto sa preto vlani rozhodlo vyhlásiť verejnú súťaž na predaj hotela.
Primátor Celler tvrdil, že očakáva záujem veľkých medzinárodných hotelierskych spoločností a že mesto Tatru predá za výrazne viac ako sto miliónov korún. Do súťaže sa však napokon prihlásila jediná spoločnosť s ponukou
81 miliónov korún. "Je to pre mňa sklamanie a trochu aj vytriezvenie. Naše vnímanie hotela bolo zrejme viac emocionálne ako tvrdo ekonomické," povedal Celler teraz.
Podľa Gondu cenu hotela znížila najmä neštandardná a nehospodárna zmluva, ktorá Tatru zaťažuje až do roku 2014. Nový majiteľ bude totiž musieť záväzok prevziať.
Nie všetci poslanci s podmienkami predaja súhlasili. Poslancovi Ľubomírovi Sámelovi (HZDS) prekážalo, že nový majiteľ hotela je "pomerne nečitateľný". Eseročka Investment and Development sa totiž podľa výpisu z obchodného registra nezaoberá hotelierstvom a vlastní ju spoločnosť so sídlom na Cypre. Jej konateľom je monacký podnikateľ Ivo Valenta, ktorý bol v minulosti s Cellerom v dozornej rade firmy AS Trenčín. Celler sa k novému majiteľovi hotela vyjadriť nechcel, povedal len, že skupina firiem okolo tejto spoločnosti vlastní štyri hotely v Česku a jeden v Lotyšsku.
Nový vlastník Tatry sa musel zaručiť, že rímsky nápis z roku 179 vytesaný na hradnej skale za hotelom, ponechá na požiadanie prístupný.
MICHAL PIŠKO