Prezident prekročil svoje právomoci, keď nariadil zriadenie vojenských tribunálov pre väzňov zadržiavaných na Guantáname. Rozhodnutie, ktoré prijal súd pomerom 5:3,napísal sudca John Paul Stevens.
Navrhované procesy sú proti americkým zákonom a aj proti ženevským konvenciám. Pred dvoma rokmi súd rozhodol, že Bush nemá právo zadržiavať podozrivých teroristov na neurčito a odopierať im prístup k súdom a právnikom. Pred tribunálmi zatiaľ obvinili desať väzňov. Na Guantáname však celkovo evidovali 759 väzňov. V súčasnosti ich tam je okolo 450.
Rozhodnutie padlo vo významnom prípade Sálima Ahmeda Hamdana, ktorý bol osobným strážcom a šóférom Usámu bin Ládina Hamdanto priznal, no poprel, že by mal niečo do činenia s útokmi -z 11. septembra. Tvrdí, že pre bin Ládina pracoval, aby uživil rodinu. Prokurátori ho vinia, že pomohol bin Ládinovi utiecť pred americkými vojakmi.
„Je to klinec do rakvy myšlienky, že prezident môže ustanovovať také súdy,“ povedala AP Barbara Olshanskyová, riaditeľka Strediska pre ústavné práva, zastupujúca guantánamských väzňov. Najvyšší súd teraz výrazne obmedzil právomoci Bushovej administratívy v procese vojenských súdov.
Podozrivých a obvinených doteraz označovali právne nejasným pojmom za „nepriateľských bojovníkov“ namiesto toho,aby boli„vojenskými zajatcami“. Vláda im tak nechcela priznať všetky práva podľa ženevských konvencií. „Tieto vojenské komisie neprijal žiaden zákon v Kongrese. Tribunály by mali poskytovať aspoň základnú ochranu súdneho procesu, ktoré stanovuje medzinárodné právo,“ napísal Stevens.
Súdy podobné Bushovým vojenským tribunálom sa datujú do 17. storočia, naposledy sa v Amerike zišli na základe rozkazu prezidenta Franklina Delana Roosevelta v roku 1942. Taktiež ich využívali počas americkej občianskej vojny či vojny za nezávislosť. Bush čelí vlne medzinárodnej kritiky za Guantánamo najmä po samovražde troch zadržiavaných tento mesiac. A hoci rozsudok nehovorí o jeho uzavretí, je pre Biely dom veľkou porážkou. Bush už viackrát povedal, že uvažuje o zatvorení väznice. Naposledy minulý týždeň na summite vo Viedni.
BRAŇO ONDRÁŠIK