Mladí ľudia možno onedlho budú môcť vstúpiť do druhého piliera dobrovoľne. Budú môcť aj vystúpiť? ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Strany, ktoré u nás budú zrejme vládnuť, majú záujem na zachovaní druhého piliera dôchodkového sporenia. Smer však rozbehnutý systém plánuje z povinného zmeniť na dobrovoľný. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností sa zatiaľ neobáva, že by to mohlo mať negatívne dosahy na klientelu či obchodné výsledky spoločností a je podľa nej zatiaľ predčasné hodnotiť situáciu. Dôvodom sú príliš všeobecné vyhlásenia troch víťazných strán.
Správcovia druhého piliera si ešte pred voľbami nechali agentúrou MVK vypracovať monitoring nálad Slovákov pred možnými zmenami sociálneho zabezpečenia. "Väčšina opýtaných sa stavia k výraznejším zmenám v základných charakteristikách druhého piliera negatívne," vyhlásila asociácia.
"Z programov nie je jasné, čo je konkrétne myslené pod dobrovoľnosťou dôchodkového systému," povedala tajomníčka asociácie Daniela Bendíková.
Zavedenie dobrovoľnej účasti na starobnom dôchodkovom sporení môže znamenať aj dosiahnutie rovnosti práv budúcich sporiteľov s poistencami, ktorí sa doteraz mohli dobrovoľne rozhodnúť, či zmluvy uzatvoria. "Takáto zmena môže byť v konečnom dôsledku vnímaná pozitívne a nemusí mať nevyhnutne výraznejší vplyv na hospodárenie spoločností," povedala Bendíková.
Do povinného druhého piliera sa doteraz zapojilo viac ako 1,3 milióna ľudí, čo podľa Bendíkovej naznačuje všeobecnú dôveru systému. "Očakávame, že prípadné zmeny zákona o starobnom dôchodkovom sporení nezasiahnu do nadobudnutých práv a nárokov sporiteľov, ktorí vstupovali do tohto systému za určitých, zákonom stanovených, predpokladov." (lh)
Čo o druhom pilieri hovoria strany koalície
SMER
Tento systém bude transformovaný na dobrovoľný dôchodkový systém, ktorého produkt bude poskytovaný ako špecializovanými inštitúciami, tak aj nešpecifickými finančnými inštitúciami pri plnom rešpektovaní účelu, t. j. zabezpečenia pravidelného príjmu počas celého obdobia dožitia v starobe.
SNS
Do života sa zaviedla dôchodková reforma, ktorá zmenila doterajší systém na viaczdrojový, zvýšil sa vek odchodu do starobného dôchodku. Dôchodková reforma priniesla zmätok, nárast rozdielov vo výške dôchodkov priznaných pred rokom 2003 a po roku 2003.
HZDS
HZDS je za posilnenie garancií nárokov občanov v rámci dôchodkového systému, ktoré im vyplývajú z účasti v II. kapitalizačnom pilieri. Náhrady škôd ba mal garantovať hlavne štát. Podobne ako Smer aj HZDS chce prehodnotiť "mechanizmus povinnej účasti v druhom kapitalizačnom pilieri pre skupinu absolventov stredných a vysokých škôl v realizovanom modeli dôchodkového sporenia".