Trhy sú k budúcej koalícii skeptické. Očakávajú, že nebude chcieť zaviesť euro v roku 2009. Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko (vpravo) boj o euro nevzdáva. Tvrdí, že bude presviedčať novú vládu o výhodách skorého zavedenia európskej meny na Slovensku. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Šanca zaviesť euro na Slovensku v roku 2009, ako to plánuje Národná banka a terajšia vláda, výrazne klesla. Nová koalícia, do ktorej Smer pozval HZDS a SNS, nedáva podľa ekonóma Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka záruku na skoré zavedenie európskej meny. "Zloženie budúcej vlády zvýšilo pravdepodobnosť odkladu eura, keďže žiadna z týchto strán si pevne neosvojila cieľ prijať euro v roku 2009," povedal.
Smer vyhlasuje, že chce euro v roku 2009, iba ak to bude výhodné pre ľudí a neohrozí to ekonomický rast. Zároveň však plánuje opatrenia, ktoré "zmiernia dosahy reforiem na ľudí s podpriemernými príjmami". "Ak budú chcieť strany dodržať predvolebné sľuby, znamená to zároveň uvoľnenejšiu fiškálnu politiku," povedal Mušák.
Smer chce napríklad znížiť DPH na potraviny, energie, vedu, lieky z 19 na 5 percent, uvažuje o znížení spotrebných daní. Prepočty ministerstva hovoria, že by to mohlo zvýšiť rozpočtový deficit o 16 miliárd korún. Môže sa stať, že vláda bude viac míňať, prekročí trojpercentný schodok verejných financií a tým poruší kritérium na zavedenie spoločnej meny. "Smer síce vyhlasuje, že chce rešpektovať maastrichtské kritériá a aj časový harmonogram na vstup do eurozóny, no so zmenami, ktoré navrhuje, to nie je celkom reálne," povedal ekonóm Citibank Miroslav Plojhar.
Národná banka stále verí
Národná banka zatiaľ stále verí, že euro bude na Slovensku v roku 2009. "Budeme sa snažiť našimi argumentmi presvedčiť, ako my vidíme pozitíva prijatia eura v roku 2009," tvrdil v utorok guvernér banky Ivan Šramko.
Minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ si myslí, že ak Slovensko súčasný termín nedodrží, môže sa zavedenie eura posunúť možno až na rok 2012. "Posunutie zavedenia eura o jeden rok sa v skutočnosti zmení na posun minimálne o tri roky," povedal. V roku 2010 totiž budú voľby a ďalšia vláda zrejme nestihne pripraviť podmienky na zavedenie eura ani v roku 2011.
Straty z posunu
Oddialenie eura prinesie ekonomike straty, myslí si hlavný analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Vstup do eurozóny totiž môže podľa prepočtov viacerých významných finančných inštitúcií zrýchliť rast ekonomiky o 0,5 až 1 percento ročne. "O toto zrýchlenie by sme sa v čase oddialenia ukrátili."
Neistota, či krajina zavedie euro v roku 2009 podľa Pätoprstého oslabí korunu, čo bude tlačiť na zvýšenie inflácie. Národná banka Slovenska bude reagovať zvyšovaním úrokov.
Z oddialenia eura sa netešia ani euroskeptici. Nestotožňujú sa totiž s dôvodmi, pre ktoré sa tak môže stať. "Rozhodne nie sme zástancami prehlbovania rozpočtového deficitu, ktorý by mohol byť pri novej vládnej zostave reálnym dôvodom na oddialenie eura," povedal riaditeľ Konzervatívneho inštitútu Ondrej Dostál.
Euro v programoch strán koalície
Smer
Strana chce presadzovať opatrenia na zmiernenie negatívnych vplyvov reforiem v takom rozsahu, pri ktorom neohrozí dodržiavanie kritérií na plánovaný vstup SR do Európskej menovej únie a zabezpečí potrebné tempo hospodárskeho rastu nad 5 percent ročne.
HZDS
Chce vytvoriť predpoklady na hladké a nešokové zavedenie eura ako menovej jednotky na Slovensku v horizonte roka 2009.
SNS
SNS bude požadovať, aby sa po dohode s EÚ pri definitívnom rozhodnutí o termíne vstupu Slovenska do Európskej menovej únie a pri zavedení eura zvážili klady a nedostatky tohto kroku, dosah na občanov a podnikateľov a na základe stanoviska nezávislých odborníkov sa rozhodlo o ďalšom postupe vrátane kurzu meny.