Oznámil to veliteľ ruských vzdušných síl armádny generál Peter Dejnekin. Reagoval tak na príkaz najvyššieho veliteľa ruských ozbrojených síl a prezidenta krajiny Vladimira Putina "prijať všetky opatrenia na nájdenie a likvidáciu zločincov, ktorí zabili ruských občanov".
Stalo sa prvýkrát v ruskej histórii, že príkaz na tajnú operáciu v zahraničí bol vydaný verejne. Komentátori usudzujú, že Putin chcel emotívnym vystúpením najmä "spraviť dojem" na ruských občanov.
Vojenskí experti sa predbiehali v ubezpečovaní, aké jednoduché bude vyhľadať a zabiť vrahov. Členovia ruskej organizácie veteránov špeciálnej jednotky Alfa, ktorá sa zúčastnila na niekoľkých zahraničných misiách so zvláštnym poverením, tvrdia, že akcia v Iraku je reálna. Rusi majú so zahraničnými akciami skúsenosti a v poslednom čase ich niekoľko uskutočnili.
Napríklad v roku 2004 ruskí rozviedčíci zavraždili v Katare prezidenta nepriznanej Čečenskej republiky Ičkeria Zelimchana Jandarbijeva. Vyhodili ho do povetria aj s jeho malým synom. Neskôr atentátnikov zadržala katarská polícia, po čase ich na nátlak ruskej strany a výmenou za iné osoby vydali do Ruska, kde ich samozrejme neposlali do väzenia. Zmenili im identitu a mohli začať nový život.
Zatiaľ nie je jasné, aká veľká jednotka a pod akým vedením bude mať na starosti irackú operáciu. Odhodlanie splniť príkaz vyjadrili obe hlavné tajné služby - Federálna bezpečnostná služba (FSB) a vojenská rozviedka (GRU).
"Rusko má letecké a kozmické prostriedky, s pomocou ktorých určíme, kde sa teroristi nachádzajú a ak to bude nevyhnutné - zničíme ich," povedal armádny generál Dejnekin. Podobné moderné prostriedky zrejme už použili vo vojne v Čečensku. Napríklad prvého čečenského prezidenta Džochara Dudajeva zabili veľmi presnou raketou, keď telefonoval z družicového telefónu Inmarsat. Podľa Dejnekina fungujú tieto špeciálne ruské zbrane s presnosťou "nielen na jednu okennú tabuľku, ale aj na rozmer mobilného telefónu". Preto podľa neho operácia v Iraku môže byť úspešná. Vojenskí komentátori nezávis?lých denníkov majú iný názor. Podľa Pavla Felgengauera nemá Moskva v Iraku žiadne schopné jednotky ani príslušníkov rozviedky a agentúrna sieť je základným predpokladom takej akcie.