LONDÝN - Starnutie slovenskej populácie môže bez zmeny politiky a fiškálnych reforiem viesť k zvýšeniu tlaku na verejné financie a ratingy krajiny. Podľa správy o starnutí populácie na Slovensku, ktorú včera vydala ratingová agentúra Standard & Poor's, sú dnes ratingy krajiny na stabilnej úrovni.
Ak sa však nebudú uskutočňovať ďalšie reformy, do roku 2050 sa zvýšia celkové verejné výdavky Slovenska spojené s vekom na 17,4 percenta HDP z minuloročných 12,9 percenta HDP, tvrdí agentúra. "Podľa takéhoto scenára rozpočtový deficit a čistý dlh krajiny budú od polovice 20. rokov tohto storočia rýchlo rásť, až v roku 2050 dosiahnu 14, respektíve 17,4 percenta HDP," povedal úverový analytik S&P Kai Stukenbrock.
Po fiškálnom zhoršení takéhoto rozsahu by Slovensko prišlo o súčasný rating dlhodobých záväzkov na úrovni A. Do roku 2025 by sa znížil do kategórie B, v roku 2035 by sa fiškálne indikátory Slovenska tak zhoršili, že by rating klesol do špekulatívnej úrovne.
Agentúra takýto vývoj neprognózuje, len poukázala na dôležitosť trendov vo vývoji výdavkov spojených so starnutím obyvateľstva v súvislosti s úverovou dôveryhodnosťou štátu. V skutočnosti je veľmi nepravdepodobné, že by vlády dovolili, aby sa im deficit vymkol z rúk. Ak je vláda konfrontovaná s vysokým rastom dlhu, musí, aj
keď neochotne, sprísniť fiškálnu politiku a reformovať svoje výdavky.
Ak sa Slovensko podľa Standard & Poor's pustí do radikálnej štrukturálnej reformy, ktorá povedie k zastaveniu rastu výdavkov spojených s vekom, fiškálne ukazovatele budú oveľa lepšie. Pomer dlhu Slovenska k HDP by bol potom podstatne nižší a rating krajiny by neklesol z kategórie A ani v polovici storočia. (tasr)