Miest, ktoré vláda môže preobsadiť, sú stovky - od štátnych tajomníkov až po vedúcich miestnych štátnych úradov. Tí potom môžu zase vymeniť svojich podriadených. Novela zákona im umožňuje odvolať priamo podriadeného riadiaceho úradníka aj bez odôvodnenia. Na ministerstvách môže ísť o riaditeľov sekcií a odborov, prípadne iných útvarov.
Ako sa nová moc zachová, jej predstavitelia nechcú povedať. No kým boli v opozícii, "čistky" nepripúšťali.
Keď parlament zrušil Úrad pre štátnu službu, podpredseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž povedal, že po voľbách môže nastať pomerne veľká destabilizácia štátnej správy. Podpredseda HZDS Viliam Veteška tvrdil, že "určite by sme nerobili nejaké čistky", ako to bolo voľakedy. "To ani nápad."
Predstavitelia novej opozície vedia, ako to chodí. "Predpokladáme, že určite v štátnej správe nastanú veľké zmeny," povedal predseda SMK Béla Bugár. Do akej hĺbky, je podľa neho otázka odhodlania strán vládnej koalície a aj "vôle pána Fica ustupovať názorom SNS na južnom Slovensku".
Predseda Smeru Robert Fico včera na otázku, či dôjde k väčšej výmene v štátnej správe, odpovedal, že nová vláda prijme opatrenia na zníženie počtu úradníkov.
Uskutočniť svoju predstavu o "sociálnom štáte" vláda asi nebude môcť bez toho, aby nevymenila vedenie úradov práce a sociálnych vecí.
Štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý poznamenáva, že ani pred novelizáciou zákony nebránili politickým vymenovaniam riaditeľov úradov práce a výmenám, takže to je "viac vec politickej kultúry". "Z tohto pohľadu možno očakávať, že nová vláda uskutoční signifikantné zmeny na týchto postoch".
Podľa Beblavého ide o mimoriadne dôležité posty, pretože "cez priemerný úrad pretečie ročne miliarda korún na sociálnych dávkach, ale aj eurofondoch".
Riaditelia úradov sú navyše aj ich vedúcimi, takže majú aj personálne právomoci. Beblavý tvrdí, že každému podliehajú riaditeľ služieb zamestnanosti a riaditeľ pre sociálne veci, "ktorí priamo riadia väčšinu úradu, a preto je dôležité, či prípadné čistky budú postihovať aj nižšie úrovne. V tom prípade by to mohlo mať výrazne negatívny vplyv na funkčnosť".
Miesta v štátnej správe podliehajúce vláde
štátni tajomníci ministerstiev
- vláda ich vymenúva a odvoláva na návrh príslušného ministra,
predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra, predseda Úradu jadrového dozoru, predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo, predseda Úradu pre verejné obstarávanie, predseda Úradu priemyselného vlastníctva, predseda Správy štátnych hmotných rezerv
- vymenúva a odvoláva ich vláda, podpredsedu toho-ktorého úradu vláda vymenúva a odvoláva na návrh príslušného predsedu,
vedúci Úradu vlády
- vymenúva a odvoláva ho vláda,
prednostov krajských úradov, 50 prednostov obvodných úradov
- vláda ich vymenúva a odvoláva na návrh ministra vnútra,
generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny
- vláda ho vymenúva a odvoláva na návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny - a 46 riaditelia úradov práce, sociálnych vecí a rodiny,
8 prednostov krajských stavebných úradov
- vláda ich vymenúva a odvoláva na návrh ministra výstavby,
8 prednostov krajských školských úradov
- vláda ich vymenúva a odvoláva na návrh ministra školstva,
prednostov krajských úradov dopravy
46 riaditeľov obvodných úradov dopravy
- vláda ich vymenúva a odvoláva na návrh ministra dopravy,
8 prednostov krajských pozemkových úradov.
44 riaditeľov obvodných pozemkových úradov
- vláda ich vymenúva a odvoláva na návrh min. pôdohospodárstva,
8 prednostov krajských lesných úradov
- vláda ich vymenúva a odvoláva na návrh min. pôdohospodárstva
40 prednostov obvodných lesných úradov
- minister ich vymenúva na základe výberového konania,
8 prednostov krajských úradov životného prostredia
- vláda ich vymenúva a odvoláva na návrh min. životného prostredia
46 prednostov obvodných úradov životného prostredia
- vymenúvajú a odvolávajú ich prednostovia krajských úradov životného prostredia, so súhlasom ministra životného prostredia. (joč)