FOTO - MIRKA CIBULKOVÁ
Smer sa spojil s HZDS a SNS, aby presadil svoj program. O dôvodoch hovorí hlavný ideológ Smeru, ktorý sa označuje za ľavicového intelektuála, BORIS ZALA.
Čo pre vás znamená spojenie s Mečiarom a nacionalistami?
"Teraz nič. Bude záležať na obsahu reálnej politiky, ktorá sa bude robiť, nie na ideologických nálepkách."
Smer sa hlási k ľavici. Čo ľavica je?
"Abstraktná otázka, na ktorú nemá zmysel odpovedať."
Čo je pre vás osobne ľavica?
"Sociálni demokrati vydávajú na túto tému desiatky kníh, ktoré majú stovky strán. Neviem ľavicu redukovať na jednu hodnotu."
Programy ľavicových strán sú aj o tolerancii. Napríklad k menšinám - etnickým, homosexuálom a podobne. Nie je problém pre stranu, ktorá sa hlási k ľavici, spojiť sa so SNS a HZDS?
"Jadro ľavicovej politiky je v sociálno-ekonomickej oblasti. Tolerancia k menšinám je najmä agenda mladých ľavičiarov, ktorí svoju revolučnosť vsúvajú napríklad do riešenia registrovaných partnerstiev homosexuálov. Nezakrývajme, že ľavica má viac prioritnejších vecí. Za Smer aj za seba garantujem, že Smer nepristúpi k nijakému zníženiu štandardu národnostných menšín. Nepochybujem, že aj SNS a HZDS budú nominovať do vlády skúsených odborníkov."
Aká je ľavicová predstava napríklad o kultúre?
"Na súčasné slovenské pomery? Urobiť kultúru prístupnejšou, rozvíjať vysoké kultúrne žánre sprostredkované širokému obecenstvu. Aby sa kultúra neredukovala znova do čisto elitnej podoby."
A čo politická kultúra, napríklad program SNS, ktorý sa zaoberá Maďarmi, Rómami. Je SNS nacionalistická strana?
"Nepochybne je národná, má to vo svojom názve. S niektorými bodmi jej programu nesúhlasím. Lenže názor SNS je jej osobný názor. Vôbec nie je zaujímavé, čo má v programe, zaujímavé je, čo prejde do vládneho programu. Som presvedčený, že doň neprejde nič, čo by nebolo v súlade so sociálnodemokratickým postojom."
SNS hovorí o tom, že programovo úzko územne a etnicky zameraná strana nemá právo ani opodstatnenie stáť na čele štátu. Myslí tým SMK. Zdá sa vám v poriadku, že váš koaličný partner rozdeľuje strany na tie, ktoré majú právo byť vo vláde, a tie, ktoré nemajú?
"Je to legitímny názor politickej strany. Presne tak, ako šéfredaktor SME vyjadril, že sa mu nepáči, keď na čele štátu budú SNS a HZDS. SNS sa nepáči, že na čele štátu bola SMK."
Ako predsedníctvo Smeru rozhodovalo o koalícii s HZDS a SNS? Hlasovaním? Alebo len predseda navrhol koalíciu a opýtal sa, či je niekto proti?
"Hlasovali sme, zodvihli sme ruky. Predsedu sme jednomyseľne poverili na zostavenie vlády s týmito stranami."
V etickej charte Socialistickej internacionály sa píše, že jej členská strana nebude na žiadnej úrovni spolupracovať s extrémistickými a nacionalistickými stranami. Prečo idete s takou spolupracovať?
"To je rovnaké, ako že nebude spolupracovať s pravicovými stranami, alebo akoukoľvek inou extrémnou stranou. Nedržme sa ideologických dogiem, ale toho, čo bude výsledkom reálnej činnosti vlády. Je mnoho zložitých kombinácií, do ktorých sociálni demokrati vstupujú pri tvorbe koalícií. Otázka, ako sa vyformuje SNS, je jej vec. My s nimi nevstupujeme do priateľskej väzby, nebude to ideologický partner, vstupuje do vlády."
Je Smer prvá moderná európska ľavicová strana, keď vstupuje do koalície s nacionalistami a stranou, ktorá bola všeobecne vnímaná ako nedemokratická?
"Oveľa veľkorysejšiu ponuku HZDS dal demokrat Dzurinda. Mal by byť rovnaký meter. Aby sme nehovorili, že keď to urobia pravičiari, je to v poriadku, keď sociálni demokrati, je to v neporiadku. Po roku 1945 by som nepochybne našiel súbor rôznych kombinácií, ktoré mohli vzniknúť smerom ku komunistickým, pravicovým alebo národne orientovaným stranám."
Nie sú koalíciou s HZDS a SNS potlačené niektoré ľavicové hodnoty len preto, aby si Smer dokázal presadiť svoj ekonomický program?
"Naopak. Vyrokované podmienky sú také veľkorysé, že vytvoria najväčší priestor na realizáciu sociálnodemokratických hodnôt. Také podmienky by sme nedosiahli so žiadnym iným zoskupením. Ľavica konečne získala priestor na realizáciu svojej politiky. Nepotlačila by ľavica svoje hodnoty skôr vtedy, keby išla s extrémnymi pravičiarmi miklošovského typu?"
Znamená to, že SNS a HZDS chceli ísť tak veľmi do vlády, že im bolo jedno, čo vám schvália?
"To je ich problém, nie problém Smeru."
Je spojenie sa so SNS a HZDS dobrá cesta pre ľavicu?
"Nie najideálnejšia, ale ak chce realizovať svoj program, určite lepšia, ako s SDKÚ, s ktorou by jej prešlo z programu možno tridsať-štyridsať percent. Treba ju nechať fungovať, netreba sa báť predsudkov. Keby vznikli negatívne veci, máme otvorený manévrovací priestor. Nedopustíme predsa, aby sme zničili sami seba. Keď zistíme, že sa nedá vládnuť, je možnosť predčasných volieb alebo inej zostavy."
V parlamente budete mať 50 poslancov. Aká je medzi nimi atmosféra? Bude poslanecký klub jednotný v pohľade na koalíciu s týmito stranami?
"Keby sme nemali istotu, že vláda bude mať z našej strany podporu päťdesiatčlenného poslaneckého klubu, nešli by sme do toho."
Neobávate sa, že bude nespokojnosť zo strany Socialistickej internacionály?
"Socialistická internacionála nie je žiadna Kominterna, v ktorej rozhodovali stalinisti, čo má byť a čo nemá byť. Každá strana je svojprávna, rieši veci podľa svojich vnútropolitických podmienok."