sa, nie je kompatibilné so sociálnodemokratickými hodnotami".
Vedenie mládežníckej organizácie Mladých sociálnych demokratov na protest proti Ficovmu rozhodnutiu odstúpilo. Predseda mladých Andrej Vilim na internetovej stránke napísal, že Fico zvolil najhoršiu alternatívu pre vývoj krajiny. S ním odstúpili dvaja členovia predsedníctva a ústredná tajomníčka.
Bývalý poslanec SDĽ Milan Ftáčnik tvrdí, že spolupráca s HZDS a SNS nie je dobrá cesta. "HZDS sa hlási k pravici a mám k nemu výhrady z obdobia, keď bolo vo vláde. SNS má nacionalistické prejavy. Smer prelomil tieto dve zásady," hovorí Ftáčnik.
Aktivisti sú nespokojní
Ľavicová aktivistka a bývalá podpredsedníčka SDĽ Judita Takáčová hovorí, že považuje novú koalíciu za "veľmi nešťastný krok pre Slovensko". Podľa nej je neprijateľné, aby Smer ako členská strana Socialistickej internacionály bola vo vládnej koalícii s nacionalistickou a extrémistickou stranou a "Robertovi Ficovi sa čudujem". Jednou zo základných princípov sociálnej demokracie je rovnosť, boj proti diskriminácii, dodržiavanie ľudských práv a "Ján Slota je svojimi vyhláseniami v úplnom rozpore s týmito princípmi".
Bývalý poslanec SDĽ Milan Ištván spolupracoval s inštitútom ASA na programe Smeru v oblasti informatizácie spoločnosti. Nie je nadšený koalíciou, ktorú si Smer vybral. Ani vládnutie s KDH a SMK by sa mu nezdalo najideálnejšie, ale "sú to aspoň stabilné, v demokracii zabehnuté strany, kým o nevypočítateľných SNS a HZDS sa to povedať nedá. Smer to bude mať veľmi ťažké".
Ďalší aktivista a šéfredaktor internetového portálu EurActiv Radovan Geist hovorí, že v Európe takéto spojenie modernej ľavice a nacionalistov vo vláde nie je. Fico urobil precedens. S nacionalistami sa v Rakúsku spojili konzervatívne strany a ľavica ich ostro kritizovala. "Možno má SNS program obhajujúci malého človeka, ale musí to byť biely, heterosexuálny muž slovenského pôvodu," myslí si Geist.
Spokojní sú bývalí členovia SDĽ
V parlamente budú spolu s Ficom traja bývalí členovia SDĽ, ktorí pôsobili vo vysokých funkciách tejto strany. Pamätajú časy Weissa, Ftáčnika, Schmögnerovej, ktorí s pravicou bojovali proti HZDS. Vladimír Faič obhajuje Smer tým, že jedine tieto dve strany boli ochotné podporiť základné hodnoty sociálneho štátu. Bývalý ústredný tajomník SDĽ Ján Richter tvrdí, že výber Smeru limitoval volič. Ľubomír Petrák bol posledným predsedom SDĽ pred jej zlúčením so Smerom. Chce, aby ľudia počkali na vládny program a potom posudzovali. (rf)