"Dvere sú zatvorené a kľúč som zahodil," povedal kolegom v Spolkovom sneme. V lete zloží poslanecký mandát a začne pracovať ako hosťujúci profesor na elitnej univerzite v americkom Princetone. Bude prednášať o krízovej diplomacii. Úspešná kariéra pre človeka, ktorý nemá maturitu, býval v squate a živil sa ako taxikár.
Mladík Joschka sympatizoval v 60. rokoch s teroristickou organizáciou Frakcia červenej armády, zúčastnil sa na radikálnych pouličných protestoch a pár dní strávil aj vo väzení. Pustil sa do politiky a čoskoro bol úspešný. Mnohí si ho pamätajú, ako prisahal v rifliach a teniskách, keď sa stal hessenským ministrom životného prostredia.
Nekonformným správaním bavil krajinu, dokázal prilákať voličov rečami o Nemecku bez jadrovej energie a dostal Zele?ný?ch do vlády. Ako šéf diplomacie sa stal najpopulárnejším politikom, znepriatelil si však mnohých pacifistov. Podporil nálety NATO v Kosove a poslal vojakov na Balkán - išlo o prvú vojenskú operáciu od druhej svetovej vojny. Fi?scher podporil aj politiku USA voči islamským radikálom po 11. septembri. Ostro sa však postavil proti vojne v Iraku. Nezabudnuteľné je, ako pár týždňov pred inváziou do očí povedal Donaldovi Rumsfeldovi, že nepovažuje jeho argumenty za správne.
Fischer je zástancom prehlbovania európskej spolupráce, ktorá by sa mohla skončiť aj federalizáciou kontinentu. Mal sen stať sa európskym ministrom zahraničných vecí - po umŕtvení ústavy po referendách vo Francúzsku a Holandsku je to nateraz neaktuálne. Odmietol chýry, že má záujem o kreslo generálneho tajomníka OSN.
Bohatý je aj jeho súkromný život. Je piatykrát ženatý s mladučkou Minou, ktorá je dcérou iránskeho imigranta. Pravidelne bojuje s nadváhou. Keď ho opustila tretia žena, viac ako stokilový Fi?scher začal behať maratón a veľmi schudol. Teraz pomaly opäť priberá. Ako 58ročný neľutuje ani sekundu, ktorú strávil v politike, a hovorí, že zostáva dušou stále "zelený".