Podvody, sprenevera a zlé prerozdelenie peňazí určených na pomoc obetiam minuloročnému hurikánu Katrina sa môžu stať skutočne rekordnými. Podľa auditu, ktorý New York Times urobil na základe kongresových a policajných vyšetrovaní či vládnych dát, vyjdú amerických daňových poplatníkov možno až na dve miliardy dolárov.
Byrokrati napríklad objednali desaťtisíc prívesových mobilných príbytkov, ktoré stáli pol miliardy dolárov. Takmer rok po prírodnej katastrofe zostávajú stále opustené. Federálnu agentúru na riadenie záchranných prác len prenájom pozemku na letiskovej ploche stojí státisíce mesačne. Takmer osem miliónov dolárov sa minulo na renováciu bývalej vojenskej základne v Alabame. No, keď ju pre evakuantov otvorili, prišlo ich prenocovať iba desať.
Majiteľ hotela v texaskom meste Sugar Land vláde poslal účet 232tisíc dolárov za ubytovávanie obetí. Tieto izby však boli buď prázdne, alebo ich obývali platiaci zákazníci. Hyenizmus nepoznal hraníc. Istá žena z Illinois napríklad tvrdila, že videla, ako sa jej (neexistujúce) dcéry utopili začo dostala odškodné. Čerešničkou na torte je skorumpovaný úradník Wayne Lawless, jeho priezvisko v preklade znamená "protizákonný". Za úplatky dával falošné potvrdenia o finančnej podpore.
Zaznamenali sa aj vskutku kuriózne prípady, keď sa pomoc využila na preplatenie lístkov na futbal, večere v luxusnej reštuarácii a flašu šampanského Dom Perignon, pornovideo či na dovolenku v Karibiku. Jeden muž strávil dva týždne v hoteli na Havaji a ešte zinkasoval vyše dvetisíc dolárov v štátnej podpore. Vyše tisíc väzňov dostalo pomoc za viac ako desať miliónov.
Kongres je preto právom rozhorčený. Veď ide až o šesť percent sľúbených finančných prostriedkov.
Podľa Najvyššieho kontrolného úradu mohlo byť spreneverených až 21 percent zo šiestich miliárd účtovaných priamo obetiam. "Začalo sa to ako pomoc, no zmenilo sa to na dojnú kravu," vyhlásil kongresman Michael McCaul.