Európska komisia navrhla ďalší krok v integrácii únie. Želá si, aby členské štáty viac spolupracovali v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu a vyzvala ich, aby sa zriekli práva veta pri schvaľovaní spoločných zákonov týkajúcich sa policajnej a súdnej spolupráce v týchto veciach. Namiesto toho by sa tu podľa predstáv komisie hlasovalo väčšinou. Zmena procedúry by znamenala, že by štát prišiel o možnosť zablokovať želanie ostatných. Do hry by viac zapojila Európsku komisiu a európskych poslancov, ktorí tu zatiaľ majú minimálne právomoci. So zmenou hlasovania však musia súhlasiť všetky členské štáty a viaceré už avizovali výhrady.
Komisia odôvodnila svoj návrh snahou efektívne chrániť bezpečnosť únie a ich občanov. "Všetky vlády súhlasia s tým, že máme viac bojovať proti terorizmu. To, o čo dnes žiadame, nie je nič iné než prostriedok na to, aby sme to mohli robiť," povedal včera šéf komisie José Barroso.
Eurokomisár pre vnútro Franco Frattini uviedol konkrétne príklady. V reakcii na minuloročný bombový útok v londýnskom metre európske štáty po troch mesiacoch schválili dohodu o nahrávaní telefonických hovorov a uchovávania esemesiek i e-mailov ľudí pohybujúcich sa v únii. Dohoda prešla i napriek tomu, že v nej mali Írsko a Slovensko do poslednej chvíle silné výhrady a teraz sa preto i obrátili na európsky súd. Uplatnilo sa tu totiž väčšinové hlasovanie a obe krajiny boli prehlasované. Naopak, súhlas s tým, aby si príslušné národné úrady vymieňali dôkazy na trestné konanie, bol medzi dvadsaťpäťkou dosiahnutý až teraz v máji po troch rokoch debát a za cenu množstva výnimiek pre Nemecko a Holandsko.
Barroso ráta s tým, že návrh sa stretne s opozíciou. "Rozumiem obavám a komisia je pripravená vypočuť si ich. Členské štáty by však nemali zabúdať, že zmenu hlasovania v tejto oblasti predkladala európska ústava a všetci s tým súhlasili," povedal Barroso. Z pozície komisie ide o prvý výkop. Jednotlivé krajiny budú teda mať čas na premyslenie návrhu. Prvá podstatnejšia debata by mala prebehnúť v októbri na summite únie vo fínskom Tampere.
Europoslankyňa Monika Beňová návrh zrušiť veto v justícii a vnútre podporuje. "Som za to, aby zaviedlo väčšinové hlasovanie, ale podmienky takéhoto hlasovania by museli byť veľmi presne špecifikované. To znamená, čo by presne znamenala väčšina a akých zákonov by sa to týkalo.
Jej kolega, kresťanský demokrat Ján Hudacký je však proti a myslí si, že by to ohrozilo suverenitu Slovenska. "Nie som týmto návrhom nadšený. Myslím, že Slovensko by malo mať stále svoj hlas a právo vetovať veci, s ktorými nesúhlasí."
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘIKOVÁ, Brusel, hug