"Nikdy som nemal so srdcom žiadne problémy. 12. júna sme hrali futbal a ja som zrazu zacítil prudkú bolesť. Ani mi nenapadlo, že by to mohol byť infarkt. Ďalej sa už na nič nepamätám," spomína 27-ročný otec jedného dieťaťa.
Františka museli pri prevoze do nemocnice viackrát resuscitovať. V noci ho operovali, ale ani koronárne by-passy nepomohli.
"Pooperačný stav pacienta bol ťažký, napriek podpore činnosti srdca komora zlyhávala. Infarkt totiž zdevastoval ľavú komoru, museli sme sa rýchlo rozhodnúť," hovorí primár Michal Hulman.
Rozhodovanie lekárov pred unikátnou operáciou, s ktorou v strednej a východnej Európe nemal dosiaľ nikto praktické skúsenosti, nebolo jednoduché.
"Zvažovali sme, či pacient má vôbec šancu prežiť. Kľúčovú úlohu zohral jeho vek. Mal šťastie v nešťastí. Implantát na podporu činnosti bol akoby šitý na jeho mieru. Bol to ideálny pacient na tento druh zákroku," hovorí primár.
Ďalšou zhodou priaznivých okolností bolo, že tím košických lekárov absolvoval na jar tento rok špeciálnu prípravu na Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe i v špecializovanom ústave v Taliansku a na výkon náročného zákroku získal certifikát. Dôležitú úlohu zohrala aj prítomnosť profesora Jana Pirka z pražského inštitútu, ktorý na operáciu pricestoval do Košíc. (sen)