V lokalite Rovne v Národnom parku Nízke Tatry, kde sa doteraz nikdy neťažilo a Lesy SR tu majú zakázané spracúvať kalamitu, napriek tomu začali s ťažbou. FOTO PRE SME - MIROSLAV KALISKÝ |
BRATISLAVA - V najcennejšom území Národného parku Nízke Tatry ťažia lesníci drevo napriek zákazu úradov životného prostredia. V území, kde sa doteraz nikdy neťažilo, spracúvajú kalamitu kolesové traktory, ktoré rozryli lesné chodníky.
Lesoochranárske združenie VLK včera podalo trestné oznámenie a pripravuje aj podnet pre Európsku komisiu. Územie je biotopom európskeho významu.
S ťažbou začal lesný závod Liptovský Hrádok, ktorý patrí pod štátny podnik Lesy SR. Hovorca podniku Peter Gogola považuje tento prípad za "príklad protirečivosti legislatívy".
Gogola tvrdí, že lesný zákon prikazuje lesníkom spracovať kalamitu a lesné obvodné úrady im to schválili. Naopak, Krajský úrad životného prostredia v Žiline ťažbu zakázal.
Lesníkov tak úrady dostávajú podľa Gogolu do "nezávideniahodnej situácie", keď poslúchnutím jedného zákona sa dostávajú do rozporu s iným.
Riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák, povedal, že lesný zákon a zákon o ochrane prírody sú rovnocenné a je teda otázka, či je rozhodnutie o ťažbe "platné a vykonateľné".
Podľa Mizeráka nad slovenskými zákonmi stoja európske smernice, podľa ktorých má lokalita Rovne európsky význam a lesníci aj úrady by to mali "zo svojej profesie" vedieť.
Rovne je územie pri hrebeni Nízkych Tatier nad Vyšnou Bocou, ktorá mala ostať bez zásahov človeka. Smrekové porasty tu majú aj 300 rokov. Ťaží sa aj na ďalšom území závodu Liptovský Hrádok.
Vyjadrenie ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa sa SME včera nepodarilo získať, lebo mal dôležitý program - stretnutie s podnikateľmi na hrade Červený Kameň.
V lokalite Rovne sa nikdy neťažilo. Výnimkou je rok 2002, keď sa tu podľa združenia VLK ťažilo pravdepodobne nelegálne, lebo "ťažené stromy boli neoznačené a ťažba nebola nahlásená". Vyšetrovanie polícia stále neuzavrela. Ochranári sa domnievajú, že v tom čase vyťažený pás lesa prispel k tomu, že stromy ľahšie podľahli veternej kalamite takmer pred dvoma rokmi.