Vjačeslav Fetisov bozkáva Stanleyho pohár na tlačovej konferencii v Moskve v auguste 2002. Do Ruska ho priniesli traja hráči vtedajšieho víťazného tímu Detroit Red Wings Igor Larionov, Pavel Dacjuk a Maxim Kuznecov. Po prvýkrát prišiel pohár do Ruska v r. 1997 práve zásluhou Fetisova. FOTO - TASR/EPA
MOSKVA, BRATISLAVA - Putinov minister športu Viačeslav Fetisov žiada zákaz štartu cudzincov v ruských ligách vo futbale, hokeji, basketbale aj vo volejbale, a to minimálne na rok. Šokoval tým aj krajanov. "Je to čistokrvný populizmus," vyhlásil o požiadavke bývalého slávneho hokejistu šéf ruského futbalu Vitalij Mutko.
V prípade, že by naozaj došlo k uzatvoreniu ruských súťaží pre cudzincov, ako navrhuje Fetisov, domov by sa museli vrátiť a s relatívne rozprávkovými príjmami rozlúčiť aj viacerí špičkoví slovenskí športovci: z hokejistov napríklad Štrbák či Kapuš, z futbalistov Čontofalský či kvarteto v tíme trénerského dua Weiss - Hipp v Saturne (Ďurica, Petráš, Obžera, Jakubko), ku ktorému má najnovšie pribudnúť Fodrek.
Fetisov žiada kardinálne zmeny
"Keď si zrátate, koľko peňazí vyvezú z krajiny legionári, vyjde vám, že každoročne odchádza do cudziny 600 miliónov dolárov," cituje Fetisova korešpondent agentúry RIA Vostok-Media. "Pritom ani v hokeji, ani vo futbale, ani v basketbale nemáme úspechy na medzinárodnej scéne. A pre mladých neostáva miesto v zostavách. To je do záhuby vedúca politika."
Z ďalekovýchodného Chabarovska, kde bolo výjazdové zasadanie Federálnej agentúry pre telovýchovu a šport, ktorej Fetisov šéfuje, vyslal ďalekonosnú strelu, lebo argumenty zakončil výzvou aspoň na rok uzatvoriť pre cudzincov všetky najvyššie súťaže v najpopulárnejších športoch. Tvrdí, že za ušetrené peniaze by sa mohli postaviť ihriská pre mládež. "V krízových situáciách treba prijímať vážne rozhodnutia," povedal a vyslovil nádej, že prinajmenej nové vedenie ruského hokeja sa odhodlá na "kardinálne riešenia".
Pokuta za cudzinca: 9 miliónov rubľov
Podľa denníka Sovetskij sport sú už nachystané: "Boj s prevahou legionárov v hokejovej superlige ekonomickými metódami sa stal jedným zo základných smerov práce nedávno zvoleného šéfa Vladislava Treťjaka.
Zväz pripravil revolučný projekt nového reglementu. Za každého zahraničného brankára budú kluby povinné zaplatiť 9 miliónov rubľov, za cudzinca v poli pol druha milióna."
Získané peniaze, vlastne pokuty, mieni zväz nasmerovať do mládežníckeho hokeja. "O rok nebude v našom hokeji ani jeden hráč-cudzinec," tvrdí na webovej stránke gazeta.ru hovorca hokejového zväzu Vladimir Gerasimov.
Údajne je však pripravený aj "mäkší" variant s dvojnásobne zníženými ciframi. O dva roky však má vojsť do platnosti pravidlo, že v superlige nebude smieť byť nijaký zahraničný brankár. V druhej najvyššej súťaži má platiť už v najbližšej sezóne.
Treťjak ako bývalý hviezdny brankár sa nevie zmieriť s faktom, že v minulej sezóne bolo v kádroch 18 klubov superligy 19 brankárov z cudziny. Fetisov, ktorý na rozdiel od neho nehral len doma, ale aj v cudzine, sa s ním stotožňuje. Dokonca argumentuje NHL, v ktorej hrával. Tá sa vraj "v slepej situácii" (hrozba bankrotov klubov) nerozpakovala zrušiť celý ročník súťaže.
Mutko: Fetisov je mimo obrazu
Šéf ruského futbalu Mutko, ktorého cituje včerajší denník Sovetskij sport, si myslí, že Fetisovov návrh nemá nič spoločné s reálnym posúdením situácie a riešením problémov: "My vieme, že legionársky problém existuje. Aj sa ho snažíme riešiť - ale systematicky, nie čarodejnícky. Postupným znižovaním počtu legionárov - až na päť v roku 2010."
Podľa dnešných pravidiel môže hrať v najvyššej ruskej futbalovej súťaži za klub v zápase osem cudzincov - minimálne traja na ploche musia byť domáci. Slovenský tréner Vladimír Weiss mal v kádri Saturnu v minulej sezóne v jednej chvíli až trinástich legionárov.
Mutko tvrdí, že za pol druha roka pôsobenia vo funkcii predsedu zväzu nepocítil nijakú Fetisovovu pomoc. "Na 15 reprezentačných mužstiev Ruska potrebujeme každoročne 138 miliónov rubľov. Od štátu však dostávame iba dvanásť," pripomína. Napáda aj Fetisovovu tézu, že peniaze opúšťajú Rusko: "Legionári predsa platia dane nášmu štátu. Za minulý rok zaplatil zväz na daniach do štátnej pokladne 40 miliónov rubľov." Navyše, zahraničné osobnosti lákajú divákov, ale aj sponzorov.
"Najťažšia situácia je v basketbale: CSKA bez legionárov by musela na titul najlepšieho klubu kontinentu zabudnúť," konštatuje gazeta.ru. Jadro tímu, ktorý nedávno po 35 rokoch vyhral v Prahe turnaj Final Four Európskej ligy, tvorili okrem ruského kapitána Panova traja Američania, Grék, Belgičan a Slovinec.
Slováci v ruských ligách
Futbal:
Kamil Čontofalský, Martin Škrteľ, Ján Ďurica, Peter Petráš, Branislav Obžera, Martin Jakubko, Michal Hanek, Marek Bakoš
Hokej:
Martin Štrbák, Richard Kapuš, Ladislav Čierny, Tomáš Starosta
(Stav z minulého ročníka súťaží)
Vjačeslav Fetisov počas rozcvičky pred exhibičným zápasom Slovan Bratislava - World Stars v decembri 2004 v Bratislave. FOTO - TASR