Predseda snemovne, republikán Dennis Hastert minulý týždeň oznámil, že najprv sa musí uskutočniť séria rokovaní v jednotlivých štátoch. Tie sa začnú až v auguste.
"Našou prioritou je zabezpečiť hranice a teraz stále iba počúvam o ceste ilegálnych imigrantov k občianstvu," povedal Hastert vo vysielaní Fox News. Vyhlásil, že nestanovuje nijaký časový harmonogram. "V prvom rade podporujem tie časti zákona, v ktorých sa hovorí o prísnejšom strážení hraníc. Neskôr sa môžeme pozrieť na program hosťujúcich pracovníkov, ale nemyslím si, že to bude tento rok. Nemyslím, že imigranti, ktorí sem prišli ilegálne, by mali mať právo získať legálny status," dodal kongresman slovenského pôvodu John Mica.
Oddiali sa tak zmierovacie konanie medzi dvoma diametrálne odlišnými zákonmi. Snemovňa sa obmedzila iba na ochranu hraníc a z ilegálnych imigrantov robí zločincov. Senátna verzia chce zaviesť program hosťujúcich pracovníkov a uvoľniť cestu k občianstvu pre ilegálnych imigrantov. Stratégia nových rokovaní sa nedávno zrodila na stretnutí predsedníctva strany s republikánskymi kongresmanmi, ktorí stoja pred vyrovnaným volebným súbojom.
Republikáni však majú dôvod, prečo nechcú vyzerať ako vinníci zablokovania procesu. "Všetko, čo sa bude dať interpretovať ako blokáda jednej z najdôležitejších otázok, ktorým naša krajina čelí, vládnej strane nepomôže," povedal pre týždenník US News&World Report republikánsky analytik Whit Ayres.
Aj preto Hastert vyhlásil, že sa pokúsi imigračný zákon prezidentovi poslať ešte tento rok. Jeden z kompromisov hovorí o dvojfázovom prijatí zákona. Najprv by prijali zákon o bezpečnosti hraníc, neskôr status nelegálnych prisťahovalcov.
S odložením imigračnej reformy zomiera aj šanca na schválenie vízového dodatku.
Ide o návrh zaradiť nových členov Európskej únie do bezvízového programu, podmienky však spĺňa iba Poľsko.
Podľa senátneho dodatku musí mať krajina najmenej 300 vojakov v Iraku či Afganistane. Ak by aj zákon o imigračnej reforme v Kongrese prešiel, šance na udržanie vízového dodatku v legislatíve boli minimálne. Teraz sa však blížia k nule. Mnohí kongresmani zároveň vyjadrili nevôľu podporiť úpravu, ktorá by bola výhodná iba pre jednu krajinu.