Izraelskí vojaci spia pri svojich tankoch a buldozéroch zoradených na hraniciach pásma Gazy. FOTO - ČTK/AP
Izrael včera oznámil, že vie, kde Palestínčania ukrývajú uneseného vojaka. V nedeľu zajatý Gilad šalit by mal byť v niektorom z utečeneckých táborov pri Rafahu v pásme Gazy. Jeho únoscovia vyhlasovali, že je ukrytý tak, že "ho sionisti nenájdu". Podľa niektorých zdrojov sa Gilada pokúšali z Gazy dostať do Egypta, aby mali voľnejšie ruky.
Včera bolo jasnejšie, kto únos pravdepodobne zorganizoval a kto môže povedať rozhodujúce slovo o prepustení vojaka. Židovský štát nesplní požiadavku únoscov prepustiť palestínske ženy a maloletých z izraelských väzníc. Izraelské tanky zatiaľ stoja na hraniciach s Gazou a nervózni militanti v jej uliciach. Zo skrýš vytiahli všetok dostupný arzenál.
Veľkou neznámou zostáva, čo sa deje v zákulisí celej udalosti, kto dlhšie vydrží s nervami a kto má skutočne vplyv. Včera Izraelčania prišli s verziou, že za únosom je jeden zo silných mužov Hamasu, v Damasku usadený Chalid Míšaal. On mal byť aj tým, kto napriek tlaku palestínskeho premiéra a donedávna spolubojovníka Ismaila Haniju odmietal dať pokyn na prepustenie šalita. Míšaal sa svojím postojom podľa denníka Jerusalem Post prepracoval na popredné miesta na izraelskom zozname možných "terčov" v prípade, že sa šalitovi niečo stane.
Míšaalovou spojkou v Gaze je Ahmed Džabarí. Práve s ním podľa všetkého komunikujú viaceré zahraničné vyjednávacie tímy. Denník Haarec tvrdí, že Džabarí sa bojí izraelskej odvety, a tak odmieta pri vyjednávaní používať mobil. K egyptským vyjednávačom vraj posielala palestínske deti s lístočkami. Podľa Egypťanov bude asi vyjednávanie zdĺhavé, lebo únoscovia presne nevedia, čo chcú a sú pod silným tlakom.
V čoraz nepríjemnejšom postavení sú aj vedenia oboch strán konfliktu - palestínsky premiér Ismail Hanija aj izraelský premiér Ehud Olmert. Ukázalo sa, že slabým mužom palestínskeho vedenia nie je len šéf samosprávy Mahmúd Abbás, ale aj donedávna neotrasiteľný Hanija. Nevie zvládnuť militantov a navyše mu Abbás rázne vysvetlil, že ak nechce prežiť celý život v bunkri v strachu pred izraelskou odvetou, mal by sa postarať, aby sa šalitovi neublížilo. Hanija je však aj pod tlakom verejnej mienky.
Podľa palestínskej agentúry Maan si až 82 percent Palestínčanov myslí, že šalita by mali vrátiť Izraelu len po prepustení palestínskych väzňov. Ak Hanija bude trvať na bezpodmienečnom oslobodení vojaka, bude vyzerať ako slabý a zbabelý líder.
Podobné obvinenia môžu dopadnúť aj na Olmerta. Mnoho Izraelčanov považuje súčasnú situáciu za poníženie a pýtajú sa, kedy vláda niečo podnikne. Včera sa navyše rozšírila správa, že militanti uniesli ďalšieho Izraelčana.
Palestínčania nepriamo uznajú Izrael
Napätá situácia v pásme Gazy podľa niektorých pozorovateľov urýchlila dohodu vládneho hnutia Hamas a opozičného Fatahu o prijatí takzvaného väzenského dokumentu. Ten okrem iného predpokladá vytvorenie palestínskeho štátu v susedstve Izraela a teda nepriame uznanie práva Izraela na existenciu. Dohodu mali Hamas a Fatah podpísať včera večer. Zdá sa teda, že zrušia plánované referendum o prijatí dokumentu, ktoré šéf palestínskej samosprávy a Fatahu Mahmúd Abbás vyhlásil na koniec júla.
Podľa agentúry Reuters Hamas, ktorého program volá po zničení židovského štátu, trval na niektorých zmenách dokumentu tak, aby prípadne mohol aj neskôr odmietnuť uznať Izrael. "Dohoda obsahuje jasnú klauzulu, ktorá hovorí o neuznaní okupácie," vyhlásil jeho hovorca. Okupácia v slovníku Hamasu znamená Izrael. (mik)
Autor: Tel Aviv