V balíku fiškálnych opatrení, ktorý vláda prezentovala 10. júna, sa spomínalo len zvyšovanie strednej sadzby o 5 percent. Odbory a zamestnávatelia vtedy protestovali. Navrhovali radšej upraviť aj najvyššiu sadzbu DPH.
Menej výrazným zvýšením oboch sadzieb DPH sa dosiahnu vyššie ročné príjmy do štátneho rozpočtu, pričom opatrenie podľa ministerstva menej postihne nižšie príjmové skupiny. Väčšina potravín a zemný plyn sa v Maďarsku zdaňujú strednou sadzbou DPH. Príjmy z DPH sú najvyššou príjmovou položkou v rozpočte.
Zvýšenie 15-percentnej sadzby DPH o 1 percento prinesie ročne približne 35 miliárd forintov (vyše 4,8 miliardy korún), kým zvýšenie 20-percentnej sadzby o 1 percento prinesie podľa vládnych prepočtov ročne 45 miliárd. Tretia, 5-percentná sadzba DPH, je preferenčná.
Súčasná ľavicová vláda od januára, teda pred aprílovými parlamentnými voľbami, znížila najvyššiu sadzbu DPH z 25 na 20 percent. Tento krok, ktorý analytici považovali za politický a nie odborný, značne zredukoval príjmy do štátneho rozpočtu a zvýšil už aj tak jeho vysoký deficit. (tasr)