Oblasť Kaspického mora považuje Európska únia za konkurenčný zdroj ropy a plynu oproti ruským zásobám. FOTO - TASR |
VIEDEŇ - Plynovod Nabucco, ktorý má od roku 2011 privádzať plyn do Európskej únie, je pre ňu mimoriadne dôležitý, povedal komisár pre energetiku, Lotyš Andris Piebalgs v rozhovore pre rakúsky denník Der Standard pred včerajším rokovaním s ministrami energetiky z Maďarska, Bulharska, Rumunska, Turecka a Rakúska.
Nabucco by mal byť dlhý 3 400 kilometrov. Bude vychádzať z krajín Strednej Ázie, pretínať Turecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a končiť v Rakúsku. Odtiaľ sa má plyn rozvádzať do Talianska, Nemecka a Francúzska. Náklady na výstavbu sa odhadujú najmenej na 4,4 miliardy eur, v prepočte vyše 168,5 miliardy korún.
Piebalgs Nabucco označil za najdôležitejší projekt spoločenstva v energetickej oblasti. Únia dováža 50 percent svojej spotreby plynu, 25 percent prichádza z Ruska, 14 percent dodáva Nórsko a 11 percent sa importuje z Alžírska. Význam Nabucca vzrástol aj pre aktivity ruského plynárenského gigantu Gazprom, ktorý nedávno oznámil, že s maďarskou spoločnosťou MOL študujú podklady na výstavbu konkurenčného juhoeurópskeho plynovodu. Jeho trasa by bola paralelná s trasou plynovodu Nabucco.
"Súčasne vidíme dve tendencie. Po prvé - zásoby plynu v Severnom mori sa znižujú, a síce oveľa rýchlejšie, ako sme očakávali. Po druhé - v dôsledku klimatických zmien potrebujeme viac plynu. Pri rovnakej energetickej účinnosti sa spaľovaním plynu dostáva do ovzdušia o 30 percent menej škodlivín ako pri spaľovaní ropy a o 45 percent menej emisií ako pri spaľovaní uhlia," povedal Piebalgs. Poukázal tiež na nebezpečenstvo závislosti od dodávateľov plynu, ktorí budú vždy vo výhode.
Využívanie plynu ako zdroja energie je spojené s vysokými investíciami. Keď niekto postaví plynovú elektráreň, dodávateľ plynu vie, že ju nemôže ľahko prebudovať na spaľovanie uhlia alebo ropy.
Veľké zásoby plynu sú pod Kaspickým morom, v Kazachstane, Azerbajdžane, Turkménsku a vo vzdialenej budúcnosti sa možno nájdu v Iráne a Iraku. "Plynovod Nabucco je pre nás jediným dopravným koridorom, iné možnosti nejestvujú, "povedal Piebalgs. Únia podľa neho Nabucco potrebuje, aby si zabezpečila energetickú bezpečnosť, inak je ohrozená. "Ak sa projekt nezrealizuje, musíme prebudovať od základu našu energetickú politiku a seba sa musíme spýtať, akú úlohu v únii má hrať plyn."
Nabucco by mali postaviť spoločnosti Botas, Bulgargaz, Transgaz, MOL a OMV, poradcom je právna firma Freshfields Bruckhaus Deringer z Londýna.
Využívanie jadrovej energie považuje Piebalgs za politicky veľmi citlivú tému, odpoveď na ňu by si mali dať národné štáty. Jadrová energetika sa dnes podieľa na výrobe elektriny v únii 30 percentami, vyriešiť sa musí definitívne skladovanie jadrového odpadu. "Do týchto národných diskusií sa nebudem miešať," povedal. (tasr)