Fernando Alonso sa ukláňa svojmu autu Renault v cieli Veľkej ceny Kanady v Montreale. V polovici tohtoročných majstrovstiev sveta formuly 1 má španielsky pretekár na čele celkového poradia jazdcov už 25-bodový náskok pred Michaelom Schumacherom (Nem., Ferrari). FOTO - SITA/AP |
MONTREAL, BRATISLAVA - Španielsky jazdec Fernando Alonso z tímu Renault je na najlepšej ceste za obhájením titulu majstra sveta vo formule 1. V nedeľu vyhral systémom štart - cieľ Veľkú cenu Kanady v Montreale a v polovici 18-dielneho šampionátu má 84 bodov z 90 možných. Pred druhým Michaelom Schumacherom (Nem., Ferrari) si vypracoval už 25-bodový náskok. Vlani viedol Alonso po deviatich pretekoch o 22 bodov pred Fínom Kimim Räikkönenom (McLaren).
Na okruhu Gillesa Villeneuva vyštartoval rodák z Ovieda z prvého miesta a v horúcom počasí mu v rýchlosti nikto nestačil. V 12. kole odrazil nápor Fína Räikkönena a potom už bez problémov kontroloval víťazstvo. Poradie sa menilo len za jeho chrbtom. V predposlednom zo 70 kôl stratil po jazdeckej chybe v ostrej zákrute druhé miesto Räikkönen, dostal sa pred neho Michael Schumacher.
"Mal som dosť veľký náskok a vtedy nie je jednoduché udržať si koncentráciu. Aj vlani som si v Montreale dobre rozbehol preteky, ale tentoraz som neurobil žiadnu chybu a vydržala aj technika," vravel v cieli Alonso. Doplnil, že stále sa musel držať optimálnej stopy, aby nevybočil na znečistenú časť trate, kde mohol stratiť sekundy. Tohto roku vyhral už šiestu veľkú cenu a štvrtú v sérii, tri razy skončil druhý. V kariére dosiahol 14. víťazstvo, viac má z aktívnych pretekárov na svojom konte len rekordér M. Schumacher (86). Pre výrobcu pneumatík Michelin vybojoval španielsky jazdec jubilejný 100. triumf.
Sedemnásobný majster sveta M. Schumacher po zlom štarte zachránil čo sa dalo, vyťažil zo zaradenia tzv. bezpečnostného vozidla po havárii Jacqua Villeneuva v 59. kole a na Alonsa nakoniec stratil iba dva body. "Škoda, že sa nejazdilo ďalších desať kôl. Ešte by to bolo zaujímavé," povedal po pretekoch Schumi. Räikkönen stratil cenné sekundy pri oboch zastávkach v boxoch a vo finiši prišiel aj o druhé miesto. "Druhé či tretie miesto, nemrzí ma to. My potrebujeme víťaziť," poznamenal fínsky pilot.
Prvý raz v tejto sezóne bodoval Talian Jarno Trulli na Toyote, jeden bod si za 8. miesto pripísal Škót David Coulthard z tímu Red Bull hoci kvôli neplánovanej výmene motora musel štartovať až z poslednej pozície.
Už túto nedeľu sa ide Veľká cena USA v Indianapolise. (on)
Výsledky
VC Kanady (70 kôl): 1. Alonso (Šp., Renault) 1:34:37,308 h - priem. rýchlosť 193,572 km/h, 2. M. Schumacher (Nem., Ferrari) +2,111 s, 3. Räikkönen (Fín., McLaren) +8,813, 4. Fisichella (Tal., Renault) +15,679, 5. Massa (Braz., Ferrari) +25,172, 6. Trulli (Tal., Toyota), 7. Heidfeld (Nem., BMW-Sauber), 8. Coulthard (V. Brit., Red Bull). V cieli klasifikovali 15 jazdcov, siedmi nedokončili.
Celkové poradie v seriáli MS (po 9 podujatiach): 1. Alonso 84 bodov, 2. M. Schumacher 59, 3. Räikkönen 39, 4. Fisichella 37, 5. Massa 28, 6. Montoya (Kol., McLaren) 26.
Pohár konštruktérov: 1. Renault 121, 2. Ferrari 87, 3. McLaren-Mercedes 55.