Vojská členských štátov Varšavskej zmluvy - Sovietskeho zväzu, Nemeckej demokratickej republiky, Maďarska, Poľska a Bulharska - prepadli Československo. Invázia bola interpretovaná ako "internacionálna pomoc ľudu Československa" pre zachovanie mieru a socializmu v boji proti kontrarevolúcii.
16. október 1968
Podpis zmluvy medzi vládami ČSSR a ZSSR o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk na území Československa.
18. október 1968
Zmluvu ratifikovalo Národné zhromaždenie ČSSR.
3. december 1989
Vláda ČSSR vyhlásila vstup vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie za "porušenie noriem vzťahov medzi suverénnymi štátmi". Navrhla vláde ZSSR začať rokovania o medzivládnej dohode o dočasnom pobyte sovietskych vojsk na území republiky a ich odchode "v súlade s postupom celoeurópskeho odzbrojovacieho procesu".
4. december 1989
Predseda vlády Ladislav Adamec a Michail Gorbačov vydali v Moskve spoločné vyhlásenie, že vstup vojsk do Československa v roku 1968 bol zásah do vnútorných záležitostí ČSSR.
20. december 1989
Ministri zahraničných vecí ČSSR a ZSSR Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze v Moskve prvýkrát rokovali o "československo-sovietskych vzťahoch" a o "sovietskych jednotkách umiestnených v Československu".
15. január 1990
Začiatok bilaterálnych rokovaní v Prahe.
23. január 1990
Poslanec Michael Kocáb predložil na zasadnutí Federálneho zhromaždenia ČSFR návrh na vyhlásenie neplatnosti zmluvy o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk na území Československa z roku 1968 a na odsun sovietskej armády.
26. február 1990
Ministri zahraničných vecí ČSFR a ZSSR Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze podpísali v Moskve za prítomnosti prezidentov oboch štátov Václava Havla a Michaila Gorbačova dohodu o odchode sovietskych vojsk z Československa.