"Nikto tam nechce chodiť, ale choroba prichádza vo vlnách a nechať tých ľudí bez liekov by znamenalo pre mnohých smrť a lavínovité šírenie epidémie," hovorí Langol.
Útoky podniká obávaná Armáda Božieho odporu, ktorá sa do Sudánu premiestnila zo severnej Ugandy. Najmenej päť humanitárnych pracovníkov od októbra 2005 rebelanti prepadli a zabili, iných vážne zranili.
V južnom Sudáne, v jednom z najchudobnejších kútov sveta, kde sa 21 rokov trvajúca vojna skončila iba pred rokom a pol, si cholera od januára vyžiadala 500 ľudských životov. Ďalších 13 800 ľudí v regióne sa touto chorobou nakazilo.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že epidémia by sa zo Sudánu mohla rozšíriť do susedných štátov. Minulú stredu potvrdila, že sa vyskytuje v Dárfúre, kde asi 2,5 milióna ľudí živorí v biednych podmienkach.
Matthew Langol rozdeľuje balíčky obsahujúce cukor a soľ v dedinách Ikotos v južnom Sudáne. Tieto zložky sú nevyhnutné na nahradenie tekutín a minerálov, ktoré ľudský organizmus pri cholere stráca. Choroba má devastujúci vplyv na dedinské spoločenstvo.
Mnoho z tých, ktorí túto chorobu prežili, v sebe už nemá silu postarať sa o seba a svoje rodiny. Príkladom je 45ročná vdova Leura. Jej manžel zomrel počas vojny v južnom Sudáne a teraz sa musí starať o deväť detí.
Na choleru ochorela tento rok v máji. "Prišlo to na mňa raz v noci a na druhý deň mi bolo strašne zle. Som rada, že som prežila, ale sotva sa hýbem," hovorí. Zdravotná starostlivosť je v tomto regióne na primitívnej úrovnu. Jediný lekár má na starosti 200 000 ľudí.
Chartúm má taký strach z negatív?nych dosahov cholery na export, že dokonca chorobu premenoval. Sudán oficiálne nehovorí o cholere, ale o akútnych vodnatých hnačkách.
"Cholera je choroba, ktorá vzbudzuje paniku.Niektoré štáty uvaľujú sankcie na dovoz potravín z krajín, v ktorých sa choroba vyskytuje," hovorí lekárka WHO Claire-Lise Chaignatová.
"Sudánska vláda nepredstiera, že v krajine cholera neexistuje, len ju nenazýva pravým menom" hovorí Chaignatová. (čtk/bbc)