Na budúci týždeň bude ešte teplejšie ako doteraz - meteorológovia predpovedajú až 35 stupňov. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Na budúci týždeň bude ešte teplejšie ako doteraz - meteorológovia predpovedajú až 35 stupňov. Podobne teplo bolo v roku 2003 - obdobie od mája do augusta bolo najteplejšie za sto rokov.
Tohtoročný jún bude teplotne normálny, lebo prvé dva týždne boli chladnejšie.
Klimatológ Pavol Šťastný zo Slovenského hydrometeorologického ústavu však hovorí, že v posledné júnové dni bude priemerná teplota zhruba o päť až sedem stupňov vyššia, ako je dlhodobý priemer.
Na budúci týždeň budú najmenej tri veľmi teplé dni.
"Vrcholenie tepla bude okolo 27. až 28. júna, potom sa bude veľmi pozvoľne ochladzovať," hovorí Šťastný. Teploty nad 30 stupňov by mohli byť aj prvý júlový týždeň.
Teplotne rekordný rok 2003 bol však iný ako tento, pretože pred troma rokmi bolo sucho. Teraz sú zrážky bohaté.
Šťastný si myslí, že veľa slnečného žiarenia sa zužitkovalo na vyparovanie vody z pôdy a rastlín, čo bolo trochu brzdou absolútne najvyšších teplôt. "Iné je to v mestách, kde sú asfaltové a betónové suché plochy," hovorí.
Stredná Európa je typická striedaním chladnejšieho a teplejšieho počasia, teraz je striedanie spomalené. Podľa Šťastného trvalo ochladenie na prelome mája a júna dvadsať dní, najmenej takisto dlho potrvá súčasné oteplenie.
Horúčavy sú aj v Španielsku, Grécku, Turecku, Rumunsku, Taliansku, prehriate je aj vnútrozemie Ruska. (rf)
Ako sa správať v teple
Štandardne musí telo prijímať 1,5 až 2,5 litra vody za deň. Pri vysokých teplotách viac. Práca a pohyb vedú k veľkým stratám tekutín a minerálov potením. Človek stráca za hodinu aj niekoľko litrov vody, tekutiny a ióny treba okamžite doplniť. Strata tekutín o dve percentá znižuje výkon až o 20 percent (1,6 litra na 80 kg). Strata tekutín nad šesť percent môže viesť ku kolapsu, ktorý sa môže skončiť smrťou.
Napiť sa treba hneď ráno. V lete nesmú byť nápoje príliš studené. Chladené až ľadové tekutiny sa v organizme správajú ako voda na rozpálenej platni - zasyčia a vyparia sa. Vlažné nápoje prechádzajú telom postupne, a osviežia ho omnoho viac.
Nápoje nesmú byť príliš presladené a husté. Treba striedať vodu, nesladené čaje, ovocné a zeleninové šťavy, minerálky.
Čo robiť pri problémoch
Tepelný úpal - okamžite ochladiť postihnutého, zabezpečiť lekársku pomoc. Postihnutému hrozí bezvedomie. Príznaky: pociťovanie tepla, bolesť hlavy, nevoľnosť, nepokoj, červená, horúca a suchá koža, teplota môže vystúpiť na 41 stupňov.
(www.rescue.sk, www.primar.sk)