Čo sme nakupovali z Bieloruska 2001 - 7 licencií na náhradné dielce na leteckú techniku a protivzdušnú obranu 2002 - 12 licencií na tankovú techniku 2003 - 4 licencie na náhradné dielce na leteckú techniku 2004 - 1 licencia na poľovnícke pušky (obchod sa neuskutočnil) 2005 - 6 licencií na ďalekohľady na lovecké pušky (v roku 2005 sa dostali na verejnosť informácie aj o podozrivom nákupe náhradných súčiastok na raketový systém SS-300) |
BRATISLAVA - Bieloruská vláda tvrdí, že vlani predala na Slovensko dve helikoptéry
Mi-8, ale slovenské úrady tvrdia, že z Bieloruska sme nič také nekupovali. Povedal to hovorca Ozbrojených síl Milan Vanga aj hovorca ministra obrany Zenon Mikle. To isté tvrdí ministerstvo vnútra.
Slovenské ministerstvo obrany má v súčasnosti jeden vrtuľník Mi-8 - armáda ho má najmenej dvadsať rokov.
Vladimír Šimko zo Slovenskej informačnej služby hovorí, že oblasť obchodu so zbraňami stabilne monitorujú, ale o vlaňajšom predaji bieloruských vrtuľníkov na Slovensko alebo pre slovenskú firmu nemajú nijaké informácie.
O predaji helikoptéry sa píše bieloruskej správe za rok 2005, ktorá je podľa internetovej stránky www.bakutoday.net uložená v Registri konvenčných zbraní OSN.
Bieloruské vrtuľníky však nemuseli skončiť na Slovensku. Mohol ich kúpiť niektorý zo slovenských obchodníkov so zbraňami a predať do iného štátu. Potvrdilo to ministerstvo hospodárstva, ktoré vydáva licenciu na každý obchod so zbraňami. Dagmar Hlavatá z ministerstva hovorí, že "v roku 2005 Slovenská republika nenakúpila z Bieloruska žiadne vrtuľníky typu Mi-8", vie však o tom, že Bielorusi vydali licenciu na export dvoch vrtuľníkov iného typu Mi-17. Licenciu dostala neslovenská firma a vrtuľníky neboli určené pre Slovensko.
Slovensko bolo pravdepodobne prekladiskom týchto vrtuľníkov. Podľa Hlavatej sa v licencii uvádzalo Slovensko ako krajina, z ktorej mali tieto vrtuľníky prepraviť "na miesto určené krajinou kupujúceho". Vrtuľníky podľa Hlavatej pochádzali z leteckých síl Bieloruska, ale pred vývozom ich prerobili na civilnú verziu.
Do civilnej verzie prerábajú vrtuľníky Mi-8 na rôzne práce. Podobný starší civilný vrtuľník má napríklad súkromná letecká firma Air Transport Europe. Používa ho na stavebno-montážne práce, napríklad na stavbu lyžiarskych vlekov v horskom teréne a podobne. Vrtuľník nasadili aj na hasenie vlaňajšieho požiaru vo Vysokých Tatrách. (rf, sita)