Podobná je situácia v Prahe a Bratislave, voči poľskej vláde je Washington opatrný, takže mu vlastne zostávala iba Budapešť, vysvetľoval včera v Maďarskej televízii dôvod cesty bývalý spravodajca najčítanejšieho denníku Népszabadság v Amerike Oszkár Füzes.
V prospech Maďarska podľa neho hovorilo, že si Bush chce pripomenúť rok 1956, v Budapešti je veľvyslancom jeho blízky príbuzný a je vhodná medzinárodná situácia na to, aby predniesol dôležitý prejav o euroatlantických vzťahoch. Práve prejav sprevádzali najväčšie očakávania a bol najväčším sklamaním.
Namiesto prejavu historického významu predniesol Bush prednášku o histórii. V po maďarsky prednesenom pozdrave "prajem dobrý deň" krátko zhrnul dejiny revolúcií medzi rokmi 1848 až 1956.
"Poučili sme sa z vášho príkladu, Amerika sa teraz už postaví za tých, ktorí pre seba požadujú slobodu," odpovedal nepriamo na obvinenia, že Američania v roku 1956 protikomunistické povstanie nepodporili.
"Vy veríte tomu, že slobodné krajiny majú povinnosť pomôcť k slobode aj iným krajinám," pokračoval prezident obhajujúci americkú politiku v Iraku. Bush dokonca v angličtine odrecitoval aj časť najznámejšej básne najznámejšieho maďarského básnika Sándora Petöfiho.
Bushove rokovania s budapeštianskymi predstaviteľmi boli skôr formalitou. Ich hlavnou témou bolo zrušenie vízovej povinnosti pre obyvateľov Maďarska a nových členov únie. "Je to taký evergreen," priznal po stretnutí maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, podľa ktorého síce prijali cestovný plán na zrušenie víz, "nie je však ľahké vidieť koniec cesty". Podobne ako predchádzajúci deň vo Viedni Bush v tejto otázke nič konkrétne nesľúbil. Iné ani povedať nemohol o vízach nerozhoduje on, ale Kongres.
Návšteva prišla veľmi vhod Gyurcsányovi, ktorý sa doma snaží presadiť balíček veľmi nepríjemných úsporných opatrení. Podľa týždenníka International Herald Tribune by sa dokonca po oslabení postavenia Poľska teraz mohol stať Gyurcsány najdôležitejším americkým partnerom vo východnej Európe. Tomu však zatiaľ bráni nerozhodnosť maďarskej zahraničnej politiky, roky lavírujúcej medzi rôznymi záujmami.
Na kratučkom stretnutí Busha s predsedami parlamentných strán asi najviac zaujal líder opozičných kresťanských demokratov, ktorý nadhodil otázku maďarských menšín v susedných krajinách a ocenil prezidentovu snahu, aby vo svojej krajine vysvetlil, že je manželský zväzok možný iba medzi mužom a ženou.