Podľa alternatívnych operátorov stále neexistuje efektívna súťaž v oblasti verejných telefónnych služieb. "O nejakej konkurencii nemôže byť ani reči. Naopak, Telekom sa alternatívnym operátorom vysmieva," povedal predseda asociácie alternatívnych operátorov Vladimír Ondrovič.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - V piatok pred voľbami Slovak Telekom oficiálne znížil ceny za prístup k účastníckym vedeniam. Reagoval tak na sťažnosti alternatívnych operátorov, ktorí považovali predošlé ceny za neprijateľné.
Prístup k účastníckym vedeniam by umožnil, aby domácnosť mohla namiesto Telekomu uzavrieť zmluvu s konkurečným operátorom. Ten by si vedenie od Telekomu prenajal a mohol ponúknuť nižšie ceny za telefonovanie.
Piatkové zníženie cien je však podľa alternatívnych operátorov alibistické. "Považujeme najnovší krok Telekomu len za ďalší pokus oddialiť cenovú reguláciu v sprístupnení miestnych vedení, a tým oneskoriť nástup konkurencie," vyhlásil alternatívny operátor Slovanet. Cena paušálnych volacích programov pre koncových klientov je podľa spoločnosti stále výrazne nižšia ako tá, ktorú Telekom ponúka ostatným operátorom.
Konkurencia neexistuje
Veľa si Telekom podľa alternatívnych operátorov pýta aj za prepojenie. V lete minulého roku podpísali alternatívni operátori a Telekom prvýkrát zmluvy o prepojení. "Vysoké prepojovacie poplatky znižujú nielen našu konkurencieschopnosť, ale ovplyvňujú aj možnosť investovať do propagácie našich často výhodnejších telefónnych produktov," povedala Ivica Hricová zo Slovanetu.
Predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič išiel ďalej: "V súčasnosti neexistuje konkurencia medzi alternatívnymi operátormi a Slovak Telekomom v oblasti telefonovania z pevných sietí." Najväčší alternatívni operátori ako Slovanet, GTS Nextra majú iba niekoľko tisíc, Amtel približne 9-tisíc domácich zákazníkov. Telekom ich má vyše 900-tisíc.
Ondrovič potvrdil, že dvomi hlavnými prekážkami pre vznik efektívnej súťaže sú vysoké prepojovacie poplatky a chýbajúci prístup k účastníckym vedeniam, zvlášť k tým nevyužívaným.
Riaditeľ Slovak Telekomu pre komunikáciu Ján Kondáš na otázku, či existuje súťaž medzi alternatívnymi operátormi a Telekomom v oblasti telefónnych služieb pre domácnosti, odpovedal: "Áno, veď operátori sami uznávajú, že konkurencia existuje. Jedným z príkladov je aj veta z internetovej stránky spoločnosti Slovanet: Profitujte aj vy z toho, že na Slovensku konečne padol monopol. Zmeňte svojho operátora a zbavte sa neprimerane vysokých účtov."
Slovak Telekom zdržuje
Alternatívni operátori na Slovak Telekomom podávajú sťažnosti na Telekomunikačný úrad, ktorý môže výrazne ovplyvniť napríklad výšku spomínaných poplatkov za prepojenie. Roman Greguš zo Slovanetu však hovorí, že Telekomunikačný úrad má slabé právomoci. "Vláda by mohla rozšíriť kompetencie úradu. Problémom je však to, že štát vlastní 49 percent akcií Telekomu a reguláciou cien by pripravil o peniaze aj seba," povedal Greguš.
Kondáš kritiku odmieta: "Telekomunikačný úrad má od 1. apríla 2006 obdobné kompetencie ako majú regulačné úrady v iných krajinách Európskej únie."
Ale aj keď úrad sťažnostiam vyhovie a uloží Telekomu povinnosti, napríklad znížiť poplatky za prepojenie, dominantný operátor zdržuje, ako sa len dá, myslí si Greguš. "Proti každému rozhodnutiu úradu podá odvolanie v posledný možný deň, konanie sa tak ťahá celé mesiace a riešenie je v nedohľadne."
Telekom tvrdí, že len využíva celú dĺžku zákonných lehôt. "Prípadov, vyplývajúcich z intenzívnej regulácie, je také množstvo, že nemáme kapacity, aby sme to stihli skôr," povedal Kondáš.
Napríklad povinnosť umožniť prístup k účastníckym vedeniam uložil Telekomunikačný úrad Slovak Telekomu koncom roku 2004. Operátor sa odvolal. Predseda úradu odvolanie posúdil a v júni 2005 vydal právoplatné rozhodnutie, že Telekom musí zverejniť tzv. referenčnú ponuku aj s cenami za prenájom účastníckeho vedenia.
Slovak Telekom ju zverejnil v auguste 2005, ale žiadny alternatívny operátor dodnes zmluvu nepodpísal. Ak ani po znížení cien k dohode nedôjde, do rokovaní bude musieť opäť vstúpiť úrad.
ATO je za väčšie otvorenie telekomunikačného trhu
BRATISLAVA - Podniky združené v Asociácii telekomunikačných operátorov (ATO) vyzývajú politikov, aby umožnili väčšie otvorenie trhu pre lacnejšie a kvalitnejšie mobilné a pevné telefónne služby. "Napriek miernemu pokroku v modernizácii platia slovenskí občania za telefonovanie najvyššie ceny oproti porovnateľným krajinám Európskej únie a v internetizácii domácností je naša krajina naďalej na posledných miestach," vyhlásila asociácia. Podľa asociácie treba zabezpečiť, aby Slovak Telekom stratil priestor na diskriminačné zvýhodňovanie svojich produktov a aby firma poskytla miestne vedenia svojim konkurentom za rovnoprávnych podmienok.
Slovak Telekom zas vyhlásil, že asociácia sa snaží využiť súčasnú politickú situáciu na to, aby obhajovala svoje jednostranné záujmy. "Pre alternatívnych operátorov, ktorí nie sú vystavení takej silnej regulácii a s dobre cielenou stratégiou nemôže byť problém konkurovať Slovak Telekomu," povedal riaditeľ spoločnosti pre komunikáciu Ján Kondráš. (sita)