Nechcem bohatstvo, ktoré môže byť stratené

Výrok z titulku vyslovil Leonardo di ser Piero da Vinci a dokonale vyjadruje ducha tohto renesančného génia.

O Leonardovom Autoportréte (1512) tvrdí Dr. Lillian Schwarzová z USA, že keď sa prevráti a počítačovo spojí s portrétom Mony Lisy, črty oboch tvárí dokonale súhlasia. Foto - archív


Výrok z titulku vyslovil Leonardo di ser Piero da Vinci a dokonale vyjadruje ducha tohto renesančného génia.

Leonardo da Vinci sa narodil 15. apríla 1452 v Anchiane pri Vinci ako nemanželský syn notára Piera a dedinčanky Catariny. V prvých rokoch života ho vychovávala matka, ale otec ho uznal za svojho a zabezpečil mu vzdelanie. Vo Vinci chodil do školy, spoznával prírodu a učil sa maľovať. Keď mal štrnásť rokov, odsťahoval sa s otcom do Florencie a stal sa učňom u popredného talianskeho umelca. Nebol ním nikto menší ako Verrocchio, ktorý ho zasvätil do základov, ale aj do tajomstiev maliarstva a sochárstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z Leonardovho detstva sa nezachovali žiadne záznamy. Ale traduje sa, že mal príjemný, podmanivý vzhľad a bol taký silný, že ohýbal železné prúty. K obdobiu Leonardovho dospievania sa viaže aj sen o jastrabovi, ktorý ho napadol v kolíske. Tomuto snu venoval celú knižku s názvom Spomienka z detstva Leonarda da Vinci majster vykladač, psychoanalytik Sigmund Freud.

Da Vinci sa veľmi rýchle stal vynikajúcim maliarom. Prvým známym dielkom budúceho velikána je tvár anjela a krajina v pozadí na Verrocchiovom obraze Krst Krista z roku 1472. Samostatne začal maľovať prvé plátna o štyri roky neskôr. Mal veľmi veľa zakázok, ale vďaka ohnivej a zvedavej povahe dokončil len máloktorú. Ako 26-ročný začal spracovávať Codex Atlanticus. Obsahuje asi 7 000 strán a pracoval na ňom 40 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Leonarda ustavične čosi poháňalo objavovať a začínať nové veci. Chcel porozumieť všetkému a nenechal sa zastaviť žiadnymi konvenciami. Pitval ľudské telá, za čo ho udali a pápež Lev X. mu to zakázal. Skúmal neprebádané prírodné javy, vynaliezal zbrane, navrhoval budovy. Osvojil si Pythagorovu matematiku a tá sa stala základom jeho ďalšieho bádania v aerodynamike, anatómii, meteorológii, astronómii a kozmografii. Kdesi sa zmienil, že napísal 120 kníh, ale pravdepodobne išlo o poznámkové bloky písané florentským nárečím.

Leonardove objavy predbehli dobu o stovky rokov, ako vynálezcu ho v podstate docenilo až 20. storočie. Výskum jeho denníkov stále prebieha. Zistilo sa, že Leonardove objavy nie sú len snové predstavy, ale že sa naozaj dajú zostrojiť a fungujú. Škoda, že rovnako ako maliarske zakázky, aj mnohé návrhy strojov zostali nedokončené.

SkryťVypnúť reklamu

Leonardo da Vinci zomrel 2. mája 1519.

Štýl Leonarda da Vinci

Pre Leonardove maliarske diela je charakteristická obdivuhodná harmónia poetickosti a mysticizmu. Odmietal vtedy zaužívanú geometrickú perspektívu a vytvoril si vlastný spôsob zobrazovania - hlavné postavy vždy vsadil do hlbokej krajiny. Postavy nie sú statické, ich telá modeluje v tvare vlniaceho sa písmena S. Tým vytvoril základný model figúry 16. storočia.

Veľké diela ako Posledná večera, Zvestovanie, Madona v skalách, Mona Lisa majú tajomnú, takmer ezoterickú kompozíciu. Divák je pozvaný do sveta citov a nekonečnej dynamiky svetla jemne kombinovaného s tieňom. Leonardo tak opäť vytvára novú formu, ktorá dostane pomenovanie sfumato. Farby sú prostriedkom na vyjadrenie atmosféry.

SkryťVypnúť reklamu

Prácu na Poslednej večeri začal Leonardo da Vinci v roku 1495. Použil novú technológiu s temperou a olejom. Bola to nešťastná voľba. Dielo začalo rýchlo chátrať a už v polovici 16. storočia ho popisovali ako úplne zničené. Posledná večera bola podrobená mnohým pokusom o opravu a pritom ani nebola dokončená. Leonardo vložil do zobrazenia apoštolov veľa energie a detailnej starostlivosti, ale hlavu Krista nedomaľoval. Nechcel vraj jeho podobu hľadať na zemi a netrúfal si ju vymyslieť.


Autor: mi

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu