Takto prežíval brankár Pobrežia Slonoviny chvíle pred pokutovým kopom na opačnej strane. Otočil sa, až keď začul radosť svojich priaznivcov. Kalou ho v 85. min premenil a rozhodol o víťazstve Afričanov nad SČH 3:2. Napriek tomu na MS skončili. FOTO - REUTERS
Polovička osemfinalistov po skončení prvých štyroch základných skupín na MS v Nemecku obsahuje jediné nečakané meno. Hoci postup Ekvádoru na úkor mierne favorizovaného Poľska pre mnohých senzáciou nie je. Veď zverenci Luisa Fernanda Suaréza skončili v juhoamerickej kvalifikácii druhí za Brazíliou, kanárikov doma v kvalifikácii dokonca zdolali (1:0). Osem tímov balilo kufre, no nálady vyradených sa výrazne líšili.
Poliaci znovu zaspali úvod
Poliaci v A-skupine znovu doplatili na slabý rozbeh. Na MS 2002 podľahli Kórejčanom 0:2, teraz rovnakým rozdielom Ekvádoru. Chýbala snaha i schopnosti presadiť sa. Hoci sa v súboji s Nemeckom ako-tak vzchopili, Neuvillov gól v nadstavenom čase ich poslal definitívne domov. Útočníci netrafili do siete ani v poslednom vystúpení proti Kostarike, dva góly obrancu Bosackého však Janasovmu tímu na čestnú rozlúčku a aspoň jednu výhru stačili. Kostarika na lepšie umiestnenie nemala.
Trinidad bez gólu, ale s dobrým pocitom
Skupina B dopadla podľa papierových predpokladov. Angličanov medzi najlepšiu šestnástku vyprevadili Švédi, no Trinidad a Tobago predpokladanú úlohu fackovacieho panáka neplnil. Naopak, po remíze so Švédmi a sympatickom výkone proti Anglicku živil do posledného súboja s Paraguajom postupovú nádej. Pravda, na jej naplnenie by výber Holanďana Lea Beenhakkera musel vedieť dať gól. V Nemecku to v troch zápasoch nedokázal ani raz. Napriek tomu najmenšia krajina zo všetkých účastníkov MS (len 1,3 milióna obyvateľov) nesklamala.
Pobrežie Slonoviny vyradila obrana
Najväčšou škodou pre futbal je vyradenie Pobrežia Slonoviny v C-skupine. Tím Francúza Henriho Michela odohral tri výborné stretnutia, no v skupine smrti to stačilo len na tretie miesto. So Srbskom a Čiernou Horou dokázal otočiť z 0:2 na 3:2. Holandsko sa v závere vzájomného súboja triaslo o víťazstvo, no skóre 2:1 napokon aj so šťastím udržalo. "Ak chceme zdolávať tých najlepších, musíme sa vyvarovať chýb v defenzíve," stroho konštatoval 58-ročný kouč Michel. Na rozdiel od Srbov pôjde do vlasti svojho zamestnávateľa ako hrdina.
Balkánsky tím, ktorý mal byť čiernom koňom šampionátu, vybuchol herne i psychicky. Proti Holanďanom Petkovičov tím ešte bojoval, no poltucet od Argentíny bol najväčšou hanbou tímu na svetových šampionátoch. Strata dvojgólového náskoku s Pobrežím Slonoviny len dokumentovala náladovosť tímu. Posledný šampionát pod skratkou SČH si mužstvo predstavovalo úplne inak.
Angola oslavuje - odchod domov
Prekvapením D-skupiny je nováčik z Angoly. Hoci nepostúpil, uhral dve cenné remízy (Mexiko 0:0, Irán 1:1) a potvrdil rastúcu silu afrických tímov z druhej vlny. "Ideme domov, ale oslavovať. Až do piatka," neprepadal pesimizmu angolský obranca Mendonca. Päťdesiaty siedmy tím rebríčka FIFA zažil dobrodružstvo, v ktorom doprial radosť z víťazstva len Portugalsku. Aj to len o jediný gól. "Nemáme v tíme nijakú hviezdu, väčšina z nás ani nehráva najvyššie ligové súťaže. Nemáme prečo smútiť," pridal sa brankár Joao Ricardo.
Irán mal na viac. Vie to aj tréner Branko Ivankovič, ktorému vypršala zmluva i prezident národnej futbalovej federácie Muhammad Dadkan. Okamžite po neúspechu ho z funkcie prepustili. (rh)