Rozhovory chce aj naďalej so všetkými, len pri SDKÚ bol opatrnejší.
V najbližšom čase zasadne predsedníctvo Smeru a rozhodne o ďalšom postupe, viac konkrétností Fico neprezradil.
Smer tvrdí, že nenašiel zásadnejšie programové rozdiely v programoch strán. Výnimkou je SDKÚ, kde sa programové prieniky hľadajú "veľmi ťažko".
Politológ Samuel Abrahám nepovažuje reči o programových zhodách za podstatné, vidí skôr to, že Fico sa ocitol vo veľkej lotérii a nemá jasno, s kým vytvoriť vládu.
V koalícii so SNS a HZDS by si Fico veľmi poškodil, kým v koalícii s SMK a KDH by mu zase jeho voliči asi neodpustili Maďarov, myslí si Abrahám. Podľa neho by Ficovi pomohlo, keby "niekto tresol dverami a odišiel do opozície", aby mohol povedať, že okolnosti mu dali iba jednu možnosť koalície.
Po stretnutí s SMK Fico vyhlásil, že "v programovej oblasti sme nenarazili na žiadny problém", ktorý by bol zásadnou prekážkou pre ďalšie rokovania.
S delegáciou SMK vedenou Bélom Bugárom hovorili o regionálnych rozdieloch, dvoch sadzbách DPH a o zrušení poplatkov v zdravotníctve. Zhodujú sa v sociálnej a rodinnej politike.
O menšinách Fico povedal, že garantuje status quo. "Tu je menší rozdiel, my hovoríme, že viac ako status quo," doplnil Bugár.
Bugár včera vyhlásil, že SMK nevstúpi do vlády so Smerom ako jediná z pravicových strán. Otázke o spoločnom postupe s KDH sa vyhol s tým, že KDH "sa musí rozhodnúť", ale že teraz "rozdáva karty predseda Smeru".
KDH hľadalo Smer
Predstavitelia KDH chvíľu meškali, lebo nevedeli trafiť do centrály Smeru - ešte nikdy tam neboli. KDH ani po rokovaní so Smerom neprijalo žiadne rozhodnutie, čo ďalej.
S Ficom prišli rokovať Pavol Hrušovský, Július Brocka a Vladimír Palko. Brocka a Hrušovský sú neoficiálne skôr za spoluprácu so Smerom, Palko je proti. Na koaličných radách Hrušovského väčšinou sprevádzali okrem Palka ešte Pavol Minárik a Daniel Lipšic.
"Nenarazili sme na také prekážky, ktoré by mohli brániť v pokračovaní diskusií," povedal po rokovaní Fico, ale Hrušovský bol zdržanlivý. KDH podľa neho musí najprv prijať politické rozhodnutie, až potom bude hovoriť o programových prienikoch. Ak dostanú od Smeru oficiálnu ponuku.
Ak ponuka, tak oficiálna
Na otázku, ako je možné, že nenarazili na zásadné prekážky, keď KDH podľa svojho programu trvá na jednej sadzbe DPH a Smer na dvoch, Fico odpovedal, že o daňovej reforme hovorili len krátko. Hrušovský zopakoval, že je pre nich prioritou zrušenie Mečiarových amnestií, čo Fico odmieta.
Hrušovský Ficovi na stretnutí povedal, že chcú od Smeru oficiálnu ponuku do vlády, potom sa budú konkrétnejšie vyjadrovať. To sa podľa informácií SME predstaviteľom Smeru veľmi nepáčilo. "My ich oficiálne pozveme a ak nás oni odmietnu, ako budeme vyzerať?" povedal nemenovaný predstaviteľ strany.
Ak KDH nepôjde do vlády so Smerom, zvýšia sa šance na koalíciu Smer-HZDS-SNS. Hrušovský na otázku, či stále platí jeho vyhlásenie spred volieb, že urobí všetko preto, aby takejto koalícii zabránil, povedal: "Považujeme túto koalíciu za jednu z najhorších možných pre Slovenskú republiku. Stále."
Fico opäť nepovedal, či si myslí, že vláda s HZDS a SNS by bola medzinárodne akceptovaná.
Ani SDKÚ Fico nevylúčil
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda síce v Smere tiež nikdy nebol, ale na rozdiel od KDH neblúdil. "Netušil som, že centrála Smeru je tak blízko našej," povedal.
Po stretnutí s Dzurindom bol Fico najchladnejší. "Programové prieniky s SDKÚ sa hľadajú veľmi ťažko," povedal, ale nevylúčil ďalšie rozhovory.
Aj Dzurinda, podobne ako Hrušovský zdôraznil, že vládna koalícia je politickým rozhodnutím a až potom nasleduje blízkosť alebo vzdialenosť programov. Pre Fica je naopak dôležitý viac program.
Dzurinda nechcel komentovať, že Fico nenašiel zásadné nezhody v programoch medzi Smerom, SMK a KDH. Na otázku, či to nedehonestuje voľby, keďže ich programy sú výrazne odlišné, premiér povedal: "Neviem, či by nedehonestovalo voľby také správanie, že by sme sa zakopali v centrálach a neboli sa schopní zhovárať."
Ani Dzurinda Smer nevylúčil
Dzurinda tak nepriamo nevylúčil ani veľkú koalíciu SDKÚ so Smerom. "Iste ste si všimli v Nemecku, že to, čo bolo chvíľu nemožné, potom bolo možné. Nikto z vás si nedovolí povedať, že pani Merkelová alebo pán Schröder urazili voličov. Je samozrejme otázne, či je takáto situácia na Slovensku."
Ficovo ďalšie rozhodovanie môže podľa jeho slov ovplyvniť "rozhodnutie sa iných subjektov".
Ako sa včera rokovalo o zostavovaní vlády
krátko popoludní sa stretli vedenia SDKÚ a SMK, líder SMK Béla Bugár vyhlásil, že jeho strana by nešla do vlády s Ficovým Smerom, v ktorej by mala byť ako jediná zo súčasných vládnych strán, KDH odmietlo ponuku SDKÚ na povolebné konzultácie s tým, že nie je o čom rokovať, lebo pravicový trojblok SDKÚ-KDH-SMK nemá väčšinu a KDH by do vlády s Mečiarovým HZDS nešlo, Smer sa ako s prvou stranou na rozhovoroch o vláde stretol s SMK a potom s KDH, obidve strany dostali pozvánku do ďalšieho kola rokovaní, podvečer sa Smer stretol s SDKÚ, po stretnutí predseda Smeru Robert Fico povedal, že programové prieniky sa hľadajú veľmi ťažko. Tzv. veľkú koalíciu s Dzurindovou stranou však jednoznačne neodmietol. Mikuláš Dzurinda bol v centrále Smeru prvý raz. "Netušil som, že ste tak blízko nás," povedal Ficovi. Obe strany sídlia v bratislavskom Ružinove. FOTO SME - PAVOL MAJER
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁIGOR STUPŇAN