Izraelskí hudobní fanúškovia sú nešťastní. Izrael sa opäť môže dostať na čiernu listinu angažovaných umelcov. Za posledný mesiac pri jeho protiteroristických akciách zomrelo viac ako 15 civilistov. Takmer polovica boli malé deti. Armáda ich v utorok zabila v Gaze. Vojaci už dlho nemali a Izrael s nimi, taký zlý imidž.
Ako zareagujú hviezdy?
Na leto sa pritom ešte pred sériou zabití po rokoch do Izraela ohlásili hudobné hviezdy. Izrael to považoval za signál, že ho považujú za bezpečnú krajinu a jeho vojna o srdcia a mysle podľa neho propalestínskeho Západu, začína fungovať.
Koncerty v Tel Avive odohrali Sting, Ziggy Marley a Black Eyed Peas, dnes v arabsko-izraelskej dedine Latrun vystúpi bývalý člen Pink Floyd Roger Waters.
To všetko sa môže rýchlo skončiť. "Zasa je to tak, že robiť niečo pre Izrael bude pre umelcov aj politikov nepríjemné. Aby to nevyzeralo, že podporujú okupantov, čo vraždia deti," hovorí analytik z univerzity v Haife Eran Herskowitz.
Po 11. septembri, teroristických útokoch v letoviskách, európskych metropolách či hystérii okolo karikatúr Mohammeda mali Izraelčania pocit, že ľudia chápu, čo je to terorizmus a fanatizmus. Médiá nedávno informovali, že aj tradične proarabskí Francúzi už v izraealsko-palestínskom konflikte stoja na strane Izraela, alebo sú neutrálni. Hovorilo sa, ako imidžu Izraela pomôže, že Palestínčania si za svojich predstaviteľov zvolili najhorších teroristov - hnutie Hamas.
Boj o verejnú mienku
Teraz je všetko inak. Svet videl krvácajúce a plačúce palestínske deti, s kritikou sa pridali organizácie na ochranu ľudských práv. Izrael opäť vyzerá ako agresor. Ministersto zahraničných vecí zvolalo odborníkov na ovplyvňovanie verejnej mienky, aby vymysleli stratégiu ako vysvetliť, že pri cielených vojenských útokoch na teroristov zomierajú aj civilisti. "Ako sa však dá vysvetliť smrť detí?" pýtal sa včera najpredávanejší denník Jediot Achronot.
Odborník na verejnú mienku na ministerstve zahraničných vecí Gideon Meir odpovedal: "Izrael bude hovoriť aj o svojom utrpení, o svojich civilných obetiach a o tom, že má právo sa brániť. Zodpovední sú teroristi, ktorí sa prevážajú v uliciach prep?chatej Gazy v autách nalože?ných raketami a zbraňami."
Sporné vyšetrovania
Raanan Gissin, poradca expremiéra Ariela Šarona vidí problém aj v tom, že Izrael sa ospravedlňuje aj za činy, ktoré nespáchal. Na mysli mal smrť palestínskej rodiny na pláži v Gaze. Armáda najprv za zabitie sedemčlennej rodiny zobrala zodpovednosť. Vyšetrovanie podľa jej správy však ukázalo, že zabíjal palestínsky granát.
Armáda sa vyhýba medzinárodnému vyšetrovaniu takýchto incidentov. Vojaci tvrdia, že to umožnia, keď sa pridajú aj Palestínčania. Tí údajne obetiam útoku vybrali z tiel šrapnely, ktoré mohli byť dôkazom palestínskej viny. "Ako to bolo, nikto nevie," hovorí Herskowitz. "Teraz prišlo na krízový manažment. Treba hovoriť, že my civilistov nezabíjame zámerne. V tom sme iní ako teroristi. Mŕtvi sú však tak či tak."
Autor: Tel Aviv