Nový štatút mesta Vysoké Tatry ako kúpeľného miesta včera schválila vláda. FOTO - ARCHÍV TASR |
Ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa zmena mrzí, predkladateľ návrhu minister zdravotníctva Rudolf Zajac je naopak spokojný. "Uznesenie je to malé textom, ale veľké významom," tvrdí.
Zmena súvisí aj so zmenou vlastníkov niektorých liečební a rozšírením zariadení aj o cestovný ruch. Vo vládnom materiáli sa o jednom z dôvodov zmeny píše, že "na vnútorných kúpeľných územiach sa nachádzajú objekty vo vlastníctve fyzických osôb, ktoré ich nemôžu využívať podľa svojich predstáv, keďže ich v tom obmedzuje Štatút kúpeľného miesta Vysoké Tatry".
Minister Miklós hovorí, že doterajšie hranice kúpeľného miesta posilňovali ochranu prírody a spolu s ochranárskymi zákonmi sa dopĺňali. "Z hľadiska ochrany prírody sa vo Vysokých Tatrách nič nemení, ale novým štatútom kúpeľného miesta sa znižujú celkové podmienky ochrany," hovorí.
V kúpeľnej zóne sa nesmú soliť cesty, parkovať mimo oficiálnych parkovísk. Stavať môžu len tak, aby nenarušili klímu, obmedzenia majú aj lesníci.
Zajac tvrdí, že štatút vláda zladila s novým kúpeľným zákonom. Doteraz mala podľa neho štatút kúpeľného miesta plocha skoro od skokanských mostíkov v Štrbskom Plese až po Javorinu. "S mestom Vysoké Tatry sme sa dohodli, že túto vyššiu ochranu dáme okolo liečebných ústavov," hovorí Zajac.
Podľa vládneho návrhu budú štatútom kúpeľného miesta chránené niektoré časti Horného, Nového a Dolného Smokovca, Štrbského Plesa, Tatranskej Kotliny, Tatranskej Polianky a Tatranských Matliar.
Štatút kúpeľného miesta už nebude platiť v Tatranskej Lomnici. Podľa Zajaca je to preto, že v Lomnici nie je ani jeden ústav: "Z tohto pohľadu umožníme vstup a rozvoj stavebných a rekreačných činností a neporušíme ochranu klimatických kúpeľov."
Riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura si nemyslí, že zmenšenie hraníc kúpeľného miesta umožní nekontrolovanú výstavbu: "Kúpeľné obce sú jedna z vrstiev ochrany, druhá je ochrana prírody a tretia územný plán." (rf)