Richard Rybníček (vľavo) začínal ako novinár, istý čas bol analytikom Inštitútu pre verejné otázky. Spolu s Vladimirom Železným stál pri prerode TV Global na TV JOJ, ktorej následne aj šéfoval. Febio TV bude tretia televízia, ktorú bude riadiť. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Generálny riaditeľ Slovenskej televízie Richard Rybníček včera členom Rady STV oznámil, že sa rozhodol z televízie odísť. "Jedným z dôvodov je, že reštrukturalizáciu televízie a svoj projekt považujem za ukončené," povedal. Druhým dôvodom, ktorý potvrdil denníku SME, je lukratívna ponuka šéfovať novej českej televízii Febio.
Rybníček v STV skončí, keď členom rady doručí oznam o svojom odstúpení. "Ráno 10. júla doručím Rade STV list, že sa vzdávam funkcie a niekedy v priebehu dopoludnia by som mal byť už v Prahe a začať riadiť Febio TV."
Rybníček považuje televíziu za stabilizovanú. "Na účte STV je približne 300 miliónov korún. Za prvý polrok bol zisk televízie 58 miliónov." STV je podľa neho z hľadiska ekonomiky a akvizícií v poriadku a do konca roka nebude mať nedostatok programu.
Členom rady Rybníček oznámil, že k 27. aprílu odvoláva doterajšieho štatutárneho zástupcu Marcela Paru, ktorý bol externým zamestnancom televízie.
Prvým novým štatutárom sa stáva Branislav Zahradník, dnes zodpovedný za komunikáciu a vzťahy s verejnosťou, a druhým Ľubor Košút, zodpovedný za obchod a reklamu. Táto dvojica bude riadiť televíziu do nástupu nového riaditeľa.
Radu Rybníčkovo rozhodnutie priveľmi neprekvapilo, keďže v kuloároch sa o tom hovorilo už dlhšie. Členovia hneď včera diskutovali o tom, kedy a ako má byť vyhlásená nová voľba riaditeľa.
Za urýchlené vyhlásenie výberového konania bol Bohumír Bobocký, ktorý tiež žiadal, aby bol rokovací poriadok upravený tak, aby mohol kandidovať aj člen rady.
Predseda rady Miroslav Kollár považoval za vhodnejšie, aby sa výberové konanie vyhlásilo až keď Rybníček rade doručí oficiálne oznámenie o skončení funkčného obdobia, lebo "dovtedy si môže svoje rozhodnutie rozmyslieť".
Ako hodnotia Rybníčka odborníci
MILOŠ MISTRÍK, člen Rady pre vysielanie a retransmisiu: "Myslím si, že urobil veľa dobrej roboty, to nespochybňujem. Pristupoval k vedeniu televízie poctivo a úprimne sa snažil jej pomôcť. No celkový výsledok nie je taký, aký sa očakával. Mal výhodnú pozíciu aj vďaka injekcii, ktorú dostal od ministerstva financií, a to žiaden iný riaditeľ pred ním nemal."
PETER MALEC, člen Rady STV: "Naštartoval reformu. Keby nebolo roku 2006 a jeho niektorých rozhodnutí, napríklad rozhodnutia ísť do SuperStar a prerušovať program reklamou, tak možno mohol Richard Rybníček z STV odísť s úplne čistým štítom. Zatiaľ však nie sú k dispozícii všetky hospodárske výsledky za uplynulé obdobie, takže teraz je ťažko hodnotiť."
MIROSLAV KOLLÁR, predseda Rady STV: "Keď do STV prišiel, bola v programovej, finančnej, personálnej, technologickej, organizačnej kríze. Bola zadlžená. Dnes je finančne stabilizovaná aj pri nedostatočnom spôsobe financovania, čo sa negatívne odráža na programe. Investovalo sa niekoľko stomiliónov do technológií. Odišla viac ako polovica zamestnancov. Pokiaľ ide o divákov Dvojka sa vyprofilovala ako program pre náročného diváka, Jednotka je taká, aká je, ale divácky záujem si udržala."
Rybníček na poste šéfa STV
Richard Rybníček sa stal generálnym riaditeľom na začiatku roku 2003. Vo funkcii nahradil Milana Materáka. Od vzniku STV je v poradí 13. riaditeľom.
Rybníček prišiel s plánom zamerať vysielanie prvého programu komerčnejšie, aby zarábal, a druhý program vyhradiť pre intelektuálne náročnejšieho diváka.
Ekonomickí analytici pozitívne hodnotili ozdravenie značky STV, rozhodnutie spustiť hromadné prepúšťanie a ekonomickú stabilizáciu rokmi zadlženej televízie.
Výhrady voči Rybníčkovi sa ozývali z radov bývalých zamestnancov a tvorcov, ktorí kritizovali jeho zmenený prístup k spolupráci s umelcami, komercionalizáciu verejnoprávnej televízie, ale aj jeho programové rozhodnutia.
Plusy
+ podarilo sa mu prilákať divákov, zbaviť televíziu dlhov, odvážil sa spustiť hromadné prepúšťanie či zrušiť zamestnancom socialistické výhody,
+ za jeho obdobia sa zvýšili koncesionárske poplatky a podarilo sa mu televíziu zbaviť závislosti od štátneho rozpočtu - aj tým, že presvedčil vládu, aby televíziu oddlžila,
+ k televízii aj prostredníctvom kritizovanej SuperStar pritiahol mladšieho diváka, zvýšil jej celkovú sledovanosť, a tým aj príjmy z reklamy, STV sa stala plnohodnotným konkurentom dvoch celoplošných televízií.
Mínusy
- súboje s odborármi, súdne spory s bývalými zamestnancami, ktorých sa dotklo jeho hromadné prepúšťanie,
- dochádzalo k častým personálnym zmenám v spravodajstve, pričom sledovanosť správ STV je dnes z troch celoplošných televízií najnižšia,
- kritika sprevádzala nasadzovanie reality šou, hlavne SuperStar, prispôsobovanie Jednotky komerčným záujmom, ale napríklad aj presunutie Večerníčkov na Dvojku, či rozhodnutie neodvysielať dokument Miluj blížneho svojho,
- Rybníčkovi sa nepodarilo odvrátiť od televízie hrozbu súdneho sporu s tzv. Štúdiom Beta, čo vznikol za jeho predchodcov, a televízii hrozí stámiliónová prehra.
Do zvolenia nového riaditeľa bude STV viesť Rybníčkova pravá ruka Branislav Zahradník (vľavo). FOTO - ARCHÍV SME