Predčasný dôchodok sa vypočíta tak ako "riadny" dôchodok, no výsledok sa za každých - aj začatých - 30 dní predčasnej penzie zníži o 0,5 %. Za 365 dní sa teda dôchodok zníži o 6,5 %.
Istú úľavu má ten, kto si nenárokuje dávku v nezamestnanosti.
Dávka v nezamestnanosti
Nárok na dávku niekto má, ak najmenej tri zo štyroch rokov predchádzajúcich jeho zaradeniu do evidencie nezamestnaných bol poistený v nezamestnanosti.
Za žiadosť o dávku sa považuje rozhodnutie o zaradení do evidencie nezamestnaných.
Dávkou občana podporujú 6 mesiacov odo dňa jeho zaradenia do evidencie nezamestnaných.
Od 1. augusta
Nárok na dávku bude mať aj ten, kto bol najmenej dva roky zamestnaný na určitú lehotu, kým ho nezaradili do evidencie nezamestnaných. Na druhej strane, dávku bude môcť dostávať iba štyri mesiace, teda o dva menej ako tí ostatní.
Kedy sa predčasný dôchodok nekráti
Dôchodok sa nezníži tomu, kto má ku dňu, od ktorého požiadal o predčasný dôchodok, nárok na dávku v nezamestnanosti a neuplatní si ho. Penzia sa mu nezníži za čas, ktorý by mu táto dávka patrila.
Platí už len do 31. júla
Tomu, kto ku dňu, od ktorého požiadal o predčasný dôchodok, má nárok na dávku v nezamestnanosti a neuplatní si ho, alebo bol sedem rokov bez prerušenia poistený v nezamestnanosti, sa dôchodok nezníži za 2-násobok času, po ktorý by mu tá dávka patrila. Keďže dávku možno poberať 6 mesiacov, dôchodok nemusia znížiť za 12 mesiacov predčasnej penzie.
V evidencii nezamestnaných
Ak ten, komu Sociálna poisťovňa nepriznala predčasný starobný dôchodok, požiadal o zaradenie do evidencie nezamestnaných do 7 kalendárnych dní odo dňa, čo sa rozhodnutie poisťovne stalo právoplatným, úrad práce ho zaeviduje od druhého dňa, čo sa toto rozhodnutie stalo právoplatným.
Byť v evidencii nezamestnaných má takú výhodu, že si netreba platiť poistné na zdravotné poistenie. Za "uchádzača o zamestnanie" to robí štát.
Na sociálne poistenie štát evidovanému nezamestnanému neplatí. Postiť sa na to môže z vlastnej vôle - dobrovoľne.
Platí, že dobrovoľne poisteným nemocensky, dôchodkovo a (alebo) v nezamestnanosti môže byť každý, kto dovŕšil 16 rokov veku a má na území Slovenska trvalý pobyt alebo povolenie na pobyt.
Byť dôchodkovo poisteným - bez ohľadu na to, či dobrovoľne, alebo povinne - znamená platiť poistné jednak na starobné a jednak na invalidné poistenie. Dobrovoľne dôchodkovo poistený navyše platí poistné do rezervného fondu solidarity.
Ako veľa dobrovoľne poistený bude odvádzať, závisí viac-menej od neho. Jeho vymeriavací základ je ním určená suma, no mesačne to nemôže byť menej ako výška minimálnej mesačnej mzdy (dnes 6900 korún).