Nórka Helen z Helen&Hard ešte len rozbaľuje nafukovačku. Keď ju naplní vzduchom, dielo je takmer hotové. Helen&Hard majú vo svojej filozofii recyklovanie, tento koncept využijú na projekt Doktori bez hraníc v Nórsku. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
európski architekti a dizajnéri práve inštalujú výstavu.
Výstavný kus je napríklad červeno-modrý prístrešok z nafukovačky. Alebo hnedý z drevených paliet. Ľahko ho možno postaviť, ľahko zložiť, a tiež ľahko obmieňať podľa toho, koľko paliet pridáte. Ozývajú sa vo vás zvyšky nomáda? Presne na túto nôtu hrá projekt Dunajské sny. Pripravila ho galeristka súčasného umenia Nadine Gandy, ktorá na jar tohto roka premiestnila svoju galériu Gandy Gallery po trinástich rokoch z Prahy do Bratislavy.
"Milujem Dunaj a táto jeho časť ma oslovila," vyznáva sa Nadine Gandy pre SME. Stojí presne tam, kde to miluje. Tam, kde dnes o 19.00 h budú stáť prístrešky od známych tvorcov. Projekt vymyslela spolu s architektkou Odille Decq a postupne oslovovali ďalších. Dunajské sny tak spojili šiestich európskych tvorcov.
Brita Petra Cooka, ktorého návrh so Spacelab vyhral medzinárodnú súťaž o nové múzeum moderného umenia v Grazi. Francúzku Odile Decq, ktorá si odniesla z bienále architektúry v Benátkach Zlatého leva. Ďalej jej krajanku Matali Crasset, ktorej tvorbu už mohli sledovať v retrospektívnej výstave aj návštevníci známeho londýnskeho Victoria and Albert Museum, či poľskú Medusa group nominovanú v minulosti na prestížnu cenu Mies Van der Rohe. A tiež jediných slovenských účastníkov projektu Vallo&Sadovský.
Každý prístrešok je špecifický, napríklad ten od Matali Crasset má na streche terasu, kým strecha Odile Decq sa dá sklápať a otvárať. Z nórsko-rakúskej architektonickej skupiny Helen&Hard tu na tráve nad nákresmi sedia Helen (Nórka) a Reinhard (Rakúšan). Pálivé slnko ich oblizuje. Akoby ho nevnímali. Špagátom si ohraničujú územie pre svoje výstavné dielo.
Prístrešok je zatiaľ zabalený. Nafukovačku treba nafúkať a zmodelovať ako špirálu do žiadaného tvaru. Dá sa uzatvoriť alebo naopak - rozložiť ako koberec na vodu. "Veľmi nás zaujal nomádický koncept. Pokúsili sme sa vytvoriť vlastné teritórium v jednom kuse. Tento zaujímavý projekt nás podnietil tiež reflektovať, aký druh aktivity môžeme vykonávať na malom priestore," povedal SME Reinhard. Dnu je aj priestor na ohnisko.
Gandy Gallery mala ako jediná slovenská galéria svoj stánok na aprílovom veľtrhu súčasného umenia Art Brussels, kde Dunajské sny vyvolali veľký záujem u návštevníkov. Výstava bude v Bratislave do konca júla, potom začne putovať. V hre je viac miest, napríklad aj Paríž. "Zvažujem, že v ďalšej krajine oslovím aj nových architektov, ktorí pridajú svoj návrh," uvažuje Gandy.
Žiaľ, atypicky oválna búda pre psa či mačku z dielne slovenských architektov Vallo&Sadovsky (známych aj ako hudobníkov zo skupiny Para), sa na tráve z technických príčin nerozloží. Psy-nomádi sa však nepochybne vynájdu.