Severokórejské zbrane hrozia svetu. V Južnej Kórei majú na výstave aj iné a menej nebezpečnejšie rakety stalinistického režimu. FOTO SITA/AP |
dné napätie.
Informácie, kedy by malo dôjsť k odskúšaniu rakety, sa rôznia. Podľa japonskej televízie NHK sa v okolí rakety stále nachádzajú palivové cisterny, no v okolí jej hlavice robotníci nie sú. Miesto odpálenia stráži asi tisíc vojakov. Americkí predstavitelia tvrdia, že raketa je plne natankovaná a pripravená na odpálenie. Na druhej strane juhokórejská špionážna služba sa domnieva, že tankovanie sa ešte neskončilo. Približne 40 cisterien na satelitných záberoch totiž nemohlo priviesť 65 ton paliva.
Do konca týždňa sa navyše predpovedá nepriaznivé počasie, čo test oddiali. "Nikdy neurobíte test rakety do búrky," vyjadril sa pre Reuters Peter Beck z Medzinárodnej skupiny pre krízové situácie.
Francúzsky premiér Dominique de Villepin vyhlásil, že po teste rakety bude nasledovať "tvrdá a spravodlivá medzinárodná reakcia".
Raketa Tepodong-2 má dolet 15-tisíc kilometrov a môže dosiahnuť aj americké západné pobrežie. Podľa Washingtonu však Pchjongjang zatiaľ nemá technológie umožňujúce niesť aj jadrové hlavice.
Aj napriek tomu však Pentagón aktivoval protiraketový štít, napísal denník Washington Times. Roky bol pritom vo vývojovej fáze. "Je dostatočne dobrý, aby fungoval," tvrdí nemenovaný predstaviteľ ministerstva. Ak by Severná Kórea odpálila strelu, Američania by odpálili rakety, ktoré by ju mali zničiť. (bo)