FOTO
BRUSEL - Mala to byť schôdzka, na ktorej je dôležitejšia atmosféra než jej obsah, teraz to však vyzerá, že dnešný euro-americký summit vo Viedni prinesie konkrétne výsledky. Tvrdé varovanie Bruselu, že uvalí na Američanov víza, pokiaľ dnes USA nepovedia, kedy ich pre nováčikov zrušia, je jedným z dobrých príkladov. Európania a Američania si síce majú potvrdiť minuloročné uzmierenie, jeden od druhého však budú chcieť, aby ho sprevádzali reálne činy.
Okrem stanovenia lehoty a podmienok zrušenia víz sa únia reprezentovaná rakúskym kancelárom Wolgangom Schüsselom a európskou komisiou spýta prezidenta Georgea Busha, kedy zruší väznicu Guantánamo. Jej existenciu Európania dlhodobo kritizujú a aj Bush nedávno povedal, že Guantánamo zavrie. "Nepôjde o nejakú zásadnú kontroverznú tému. Len americkému prezidentovi pripomenieme, aby rovnako ako u víz plnil sľuby," povedal pred summitom bruselským novinárom nemenovaný úradník Európskej komisie. "Nemôžeme sa zmieriť s existenciou miesta, kde neplatia žiadne zákony," dodal.
Podľa neho sa Bush so Schüsselom dotknú aj tajných preletov CIA nad Európou. Žiadny záver sa však nečaká, pretože snaha bude "nezaplniť summit debatou, ktorá nikam nevedie."
Ďalšie zahranično-politické témy by mali ísť hladko. Na zozname budú najväčšie: Irán, Irak, Blízky východ. Európa s Amerikou v nich však v posledných mesiacoch zblížili svoje pozície. Washington nedávno podporil snahu únie "prehovoriť" iránskych ajatoláhov, aby sa vzdali jadrového programu. Rovnako mu vyhovuje, že prevažne z európskej pokladnice sa platí Palestínčanom voda a elektrina. Tlak na úniu zrejme Spojené štáty vyvinú v otázke Iraku. Napriek tomu, že Európania sľúbili podporu stabilizácie krajiny, ministri zahraničia dvadsaťpäťky nepredĺžili výcvik irackých policajtov a Bush spoločne s americkou šéfkou diplomacie Condoleezzou Riceovou budú chcieť počuť, prečo nie.
Ešte konkrétnejšie diskusie nastanú v obchodnej časti. Bush so Schüsselom by mali podpísať deklaráciu, ktorá vytýči základné pravidlá globálneho obchodu s energiami. Závislosť od ropy trápi Ameriku aj Európu, preto by mali obaja štátnici zverejniť zatiaľ prísne tajný plán, ako znížiť riziko nedostatku energie v globálnom meradle. Nemožno však čakať kapituláciu USA pred obnoviteľnými zdrojmi. Podľa Bruselu "debata o globálnom otepľovaní príde, slovo Kjóto však nepadne." Diskusia by sa mala niesť najmä v ekonomickej rovine - v zmysle odkiaľ kam a za koľko nasmerovať potrubie. Okrem iného sa očakáva, že sa Bush kriticky pustí do Ruska, s ktorým sa únia snaží zmieriť.
Atmosféra zrejme zhustne, keď delegácie prejdú k ústupkom, ktoré sú ochotné ponúknuť, aby odblokovali rokovanie o znížení poľnohospodárskych dotácií v rámci Svetovej obchodnej organizácie. Únia navyše bude chcieť, aby americkí kongresmani prestali zadržiavať zákon, ktorý by európskym aerolinkám umožnil kúpiť ich amerických konkurentov.
Hlavné témy euroatlantickej schôdzky
energetická dohoda s Ruskom zatvorenie väznice na Gauntáname globálne otepľovanie zníženie dotácií pre poľnohospodárov v medzinárodnom obchode zrušenie víz pre občanov nových štátov únie Prezident George Bush s manželkou Laurou prestupujú z vrtuľníka na lietadlo, ktoré ich odvezie do Viedne. Tam medzitým pyrotechnici zneškodnili štyri atrapy bômb. FOTO - SITA/AP, TASR/AFP